2015

Tvar dobývá Albánii

Náš obtýdeník je slavný už i v Albánii. V albánském deníku Gazeta Express 29. ledna zmiňují, že v Tvaru vyšla povídka Ylljet Aliçky Těžký rok.
 
Ve čtvrtek 22. ledna vyšlo druhé letošní číslo Tvaru

Ve čtvrtek 22. ledna vyšlo druhé letošní číslo Tvaru

Milí čtenáři,
sice ještě leden — než dvojka tu je už! Nuž (nebo nuže?): muže (Jiřího Padevěta) ohodnotil muž (P. J.). Ecce! Zlatá věta směrem k Mekce: „Neboť pravidelné opakování téhož, byť jakkoli vtipného principu, zákonitě v adresátech rodí pocit únavy ze stereotypu a zbavuje je povinnosti dat si ,ještě jednu rundu‘: knihu dočíst.“ Dočista Jelen čtenář zří Hrušeň a na ní Stehlíka, a z nosu šušeň… ne, to se neříká! Říká se, že demokracie je už odepsaná? Pravda… dávno to již není panna, leč poslední leč?! Ó ovce drahá! Vyvarujíc se lovce: sytě meč! (Pardon: beč.)
 

editorial Adama Borziče

Milí čtenáři Tvaru,
když jsme připravovali toto číslo a žádali Ivana Štampacha o esej na téma duchovních kořenů demokracie, netušili jsme, že se tak děsivě synchronizujeme s hrůznou událostí. Teror v Paříži otřásl celým světem. Vraždění v redakci Charlie Hebdo bylo útokem nejen na právo na život, ale stejně tak na svobodu slova – na svobodnou společnost. Tato událost probouzí nejrůznější reakce; poukázal bych na dvě nejproblematičtější.
 
Ve čtvrtek 8. ledna vyšlo první číslo nového ročníku

Ve čtvrtek 8. ledna vyšlo první číslo nového ročníku

první číslo nového roku lahodí ruce, nosu i oku! Ó leda koleda tříkrálová z novotvaru na vás volá: Šmatelka, Šindelka, Šedivý? Pak ať se nikdo nediví! Mapa Anny? Jak se to tak stane…? (Že vše vůkol jaksi pobryndané.) „Máchovou stopou a Kafkovou slotou, ou / daleko od Moskvy v podpaždí s Ottou…“ (Rozuměj „slovníkem naučným“ – a v lecčems taky poučným!) Vím! Rým předchozí prázdný jak dým, leč olbřímí stín dobrácké Ovce jako car veliký zastínil diplomy Drážďanské lyriky… Jak jest jen svět ten přepestře všeliký.
 
Stránka: 1.. 2 3 4

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz