editorial Adama Borziče

6. 10. 2014

Milí čtenáři,

v šestnáctém čísle Tvaru naleznete rozhovor s filosofem Michaelem Hauserem, který se týká mimo jiné vztahu křesťanství a ateistického humanismu, respektive marxismu. Dialog mezi nimi byl živým tématem v šedesátých letech minulého století na obou stranách tehdejšího rozděleného světa – a díky některým otevřeným marxistům (z nichž drtivá většina po invazi v roce 1968 přešla do opozice vůči normalizačnímu režimu), jakými byli Kosík, Machovec nebo Kalivoda, se zvláště rozvinul u nás. Hauserovy pro někoho překvapivé průměty tak mají na co navazovat. Ostatně, že téma je aktuální, ukázala i nedávná schůzka papeže Františka a řeckého politika Alexise Tsiprase, šéfa radikálně levicové strany Syriza, při níž zaznělo z úst nástupce apoštola Petra ocenění vize tohoto uskupení v kontextu „krize hodnot“. Papež označil radikálně humanistický program řecké levice za „hudbu naděje“. Hlubokým aspektem setkání křesťanství a radikálního humanismu je snaha nově uchopit pojem Boha, který je podle Hausera nezastupitelným a současně spojuje i přesahuje jak dějiny, tak poezii. Snad mohu za některé věřící dodat, že pojem Boha nemusí znamenat antropomorfního „Pána dějin“, který řídí svět ze zákulisí a jemuž musí teologové, řečeno s Kierkegaardem, dělat stále advokáty. Spíše je v perspektivě živé víry šifrou nezměrného tajemství života – Životem samým, který člověka k poezii i dějinné aktivitě probouzí a inspiruje.

Dále bych vás v tomto čísle rád upozornil na pozoruhodnou básnickou skladbu „Ukolébavky pro moji generaci“, jejímž autorem je významný rumunský básník Cosmin Perţa, v pěkném překladu Jiřího Našince. Perţa se v pateru „ukolébavek“ konfrontuje se situací básníka ve světě, v němž lze každý den číst „nějakou zprávu o Apokalypse“. Jak v dnešním světě mluvit? Jak básnit? V jedné z ukolébavek říká: „Ďábel. Už tohle slovo nevyřknu. / Říkáme: polostín. V polostínu neexistuje dobro a zlo, / v polostínu všichni obýváme virtuální svět. // V polostínu hrajeme šťastni counter-strike. / Zabíjíme lidi v polostínu a nestačí nám to. // V polostínu nic není reálné, v polostínu / nůž nemůže kuchat, krev je jen pixel.“ Přiznávám, že mě ten svět virtuálního polostínu děsí tak jako Cosmina Perţu. Je mi například velmi smutno z některých literárních debat, které se odehrávají na sociálních sítích. Nemůžu se ubránit pocitu, že hradba obrazovky vede mnohé k zapomnění, že na druhé straně sítě jsou lidé z masa a kostí, a nikoli pixely.

Přeji vám inspirativní četbu
 

Adam Borzič 

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz