Tvar 20/2006

30. 11. 2006
20TVAR_06.jpg

Dvacáté číslo literárního časopisu Tvar zahajuje rozhovor s překladatelem (letošním laureátem Státní ceny za překlad) Františkem Fröhlichem.

V rubrice Dvakrát je recenzována básnická sbírka Vladimíra Vlasatého Molomor (Michal Jareš, Božena Správcová), zatímco Alois Burda ve svém čtenářském deníku kritickým zrakem zkoumá knihu J. KudrnáčeBeetles, oldies but goldies.

Jednu otázku Tvar položil básníkovi Petru Hrbáčovi, týká se jeho vášně pro japonštinu.

Literární historie je zastoupena statí Jiřího Poláčka o Konci starých časů Vladislava Vančury v zrcadle dobové literární kritiky a statí Aleny Šporkové-Fialové o inteligenci v normalizačních obrazech poválečných dějin.

Vzpomínkový večer na Klause Manna je tématem nepravidelné a pohyblivé rubriky Literární životLukáš Zádrapa se ve svém článku zabývá kulturní a politickou atmosférou v Číně, která se připravuje na olympijské hry a která se stala v poslední době frekventovaným tématem nejen v souvislosti s pořádáním olympiády, ale i v souvislosti s medializovanou družbou některých českých spisovatelů s čínskými funkcionáři. 

Čtenářem poezie je tentokrát Vladislav Reisinger.

Kunderovou Nesnesitelnou lehkostí bytí, konkrétně porovnáním jednadvacet let starého torontského vydání se současným českým a také kritickým reflexím tohoto románu, se věnuje Aleš Haman.

K nedávné valné hromadě Obce spisovatelů se vrací Michal Jareš v článku nazvaném Hromada valná, nebo nevalná?

Jiřím Rejzkem, autorem Českého etymologického slovníku, rozmlouvá na straně 14 svým typickým způsobem Luboš Vlach.

Luboš Antonín, zvláštní zpravodaj Tvaru z oddělení zámeckých knihoven Národního muzea, informuje o tom, co lze najít v knihovnách na zámku Buchlovice a na hradě Buchlov.

V beletristické části Tvaru si lze přečíst ukázku z románu Cirkulace současného švédského prozaika Magnuse Florina a další, již sedmé pokračování rubriky začínajících básníků pod názvem Továrna na absolutno.

V knihách, do kterých se recenzentům z nejrůznějších důvodů nechtělo, lovil Michal Jareš, zatímco recenzní rubrika se zaobírá těmito tituly:
David Jan Žák: Axe africa (rec. Anna Cermanová)
Martin Humpál, Helena Kadečková, Viola Parente-Čapková: Moderní skandinávské literatury (Ondřej Vimr)
Alena Nádvorníková: Sopky a tratě (Veronika Košnarová)
Milan Exner: Zoufalství (Jiří Janáček)
Václav Vogl: Smetiště vzpomínek (Alena Fialová-Šporková)
Vojtěch Vlček: Kříž jsem hlásal, kříž jsem snášel (Karel Kolařík)
Jaroslav Šebek: Mezi křížem a národem (Jan Randák)
Juli Zeh: Hráčský instinkt (Jakub Kára)

V rubrice paTvar se můžeme setkat s hrdinným kapitánem Klossem, Zlá ovce vymýšlí vánoční dárek a Václav Bidlo už v názvu svého fejetonu tvrdí, že dobré zboží smrdí.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz