Dvacáté číslo literárního časopisu Tvar zahajuje rozhovor s překladatelem (letošním laureátem Státní ceny za překlad) Františkem Fröhlichem.
V rubrice Dvakrát je recenzována básnická sbírka Vladimíra Vlasatého Molomor (Michal Jareš, Božena Správcová), zatímco Alois Burda ve svém čtenářském deníku kritickým zrakem zkoumá knihu J. Kudrnáče: Beetles, oldies but goldies.
Jednu otázku Tvar položil básníkovi Petru Hrbáčovi, týká se jeho vášně pro japonštinu.
Literární historie je zastoupena statí Jiřího Poláčka o Konci starých časů Vladislava Vančury v zrcadle dobové literární kritiky a statí Aleny Šporkové-Fialové o inteligenci v normalizačních obrazech poválečných dějin.
Vzpomínkový večer na Klause Manna je tématem nepravidelné a pohyblivé rubriky Literární život. Lukáš Zádrapa se ve svém článku zabývá kulturní a politickou atmosférou v Číně, která se připravuje na olympijské hry a která se stala v poslední době frekventovaným tématem nejen v souvislosti s pořádáním olympiády, ale i v souvislosti s medializovanou družbou některých českých spisovatelů s čínskými funkcionáři.
Čtenářem poezie je tentokrát Vladislav Reisinger.
Kunderovou Nesnesitelnou lehkostí bytí, konkrétně porovnáním jednadvacet let starého torontského vydání se současným českým a také kritickým reflexím tohoto románu, se věnuje Aleš Haman.
K nedávné valné hromadě Obce spisovatelů se vrací Michal Jareš v článku nazvaném Hromada valná, nebo nevalná?
S Jiřím Rejzkem, autorem Českého etymologického slovníku, rozmlouvá na straně 14 svým typickým způsobem Luboš Vlach.
Luboš Antonín, zvláštní zpravodaj Tvaru z oddělení zámeckých knihoven Národního muzea, informuje o tom, co lze najít v knihovnách na zámku Buchlovice a na hradě Buchlov.
V beletristické části Tvaru si lze přečíst ukázku z románu Cirkulace současného švédského prozaika Magnuse Florina a další, již sedmé pokračování rubriky začínajících básníků pod názvem Továrna na absolutno.
V knihách, do kterých se recenzentům z nejrůznějších důvodů nechtělo, lovil Michal Jareš, zatímco recenzní rubrika se zaobírá těmito tituly:
David Jan Žák: Axe africa (rec. Anna Cermanová)
Martin Humpál, Helena Kadečková, Viola Parente-Čapková: Moderní skandinávské literatury (Ondřej Vimr)
Alena Nádvorníková: Sopky a tratě (Veronika Košnarová)
Milan Exner: Zoufalství (Jiří Janáček)
Václav Vogl: Smetiště vzpomínek (Alena Fialová-Šporková)
Vojtěch Vlček: Kříž jsem hlásal, kříž jsem snášel (Karel Kolařík)
Jaroslav Šebek: Mezi křížem a národem (Jan Randák)
Juli Zeh: Hráčský instinkt (Jakub Kára)
V rubrice paTvar se můžeme setkat s hrdinným kapitánem Klossem, Zlá ovce vymýšlí vánoční dárek a Václav Bidlo už v názvu svého fejetonu tvrdí, že dobré zboží smrdí.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník