Tvar 21/2006

14. 12. 2006
21TVAR_06.jpg

Poslední letošní číslo Tvaru je opět částečně tematické: tématem se stala anonymita, jádrem a zároveň výtvarným doprovodem, kolem kterého ostatní příspěvky krouží, je anonymní Pamflet anonymního umění. Nad myšlenkami, které hlásá, debatují v úvodním rozhovoru čtyři anonymové vystupující pod pseudonymy Jednička, Dvojka, Trojka a Čtyřka. Další anonymové přispěli delšími či kratšími úvahami, dokonce i povídky v beletristické části Tvaru jsou pro toto číslo exkluzivně nepodepsané.

Neanonymní zůstávají všechny recenze – v rubrice Dvakrát recenze Vladimíra Novotného a Petra Hrtánka na Grandhotel Jaroslava RudišeAlois Burda ve svém deníku zkoumá novou prózu Petry Hůlové Umělohmotný třípokojJedna otázka míří ke konkurenci do Brna a týká se změny úhlu pohledu na Rychlé šípy.

Rychlé šípy jsou ostatně postmoderně vypleněny i uvnitř čísla – řeší se tu, překvapivě, literární problém.

Do rubriky Literární život přispěli Michal Bauer (večer české avantgardy v Amsterdamu), uoaa (večer autorských čtení v Rybě naruby) a bs (křest sbírky básní Inky Machulkové v baru Krásné ztráty).

Anonymitou nezasaženo zůstal i pravidelný sloupek Vladimíra Novotného, Francouzské okno Ladislavy ChateauPřítmí zámeckých knihoven Luboše Antonína a Čtenář poezie (Jarmila Koulová) – i když poslední případ je sporný, neboť rubrika Čtenář poezie právě s anonymitou zachází odjakživa.

Z literární historie Tvar nabízí stať Martina Tichého Jaroslav Durych a pragmatická generace.

Vedoucím Výlovu je v tomto čísle Michal Škrabal, recenzní rubrikou prošly tyto tituly:
Roger Gilbert-Lecomte: Život láska smrt prázdno a vítr (rec. Veronika Košnarová)
James Simon Kunen: Jahodová proklamace (rec. Hana Hejduková)
Alan Hollinghurst: Linie krásy (rec. Miroslav Kotásek)
Josef Vondruška: Chlastej a modli se (rec. Jana Matějková)
Philip Roth: Spiknutí proti Americe (rec. Šárka Bubíková)
Alberts Bels: Nespavost (rec. Gabriel Pleska)
Jana Čeňková a kol.: Vývoj literatury pro děti a mládež a její žánrové struktury (rec. Jaroslav Toman)
Primo Levi: Když ne nyní, kdy? (rec. Jakub Grombíř)

PaTvar nadále operuje v první linii (Čtyři  v tanku a pes), Zlá ovce se pravděpodobně připojila k Pamfletu anonymního umění a Václav Bidlo fejetonuje o posunech kritérií.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz