Tvar 10/2008

15. 5. 2008
10TVAR_08.jpg

Desáté číslo literárního obtýdeníku Tvar začíná rozhovorem se Štefanem Švecem – řeč je o tom, jak to vlastně je s tou krizí české literatury. Švec upřesňuje či uvádí na pravou míru některá tvrzení ze svého článku na toto téma, který před časem vyšel v časopisu A2. Nad poezií a také nad kritikou uvažuje i Petr Král ve stati nazvané Mluvíme o tomtéž?

A aby ujasňování stanovisek nebylo málo, Pavel Janoušek pod názvem Úskalí předneporozumění odpovídá na stať Jiřího Brabce (rovněž publikované v A2) Krize vědeckého myšlení? Nad dějinami české literatury. Jako drobnou ilustraci k „silným tématům“, o nichž se zmiňuje v úvodním materiálu Štefan Švec, lze číst i sloupek Svatavy Antošové a polemiku Jiřího T. Krále s B. Správcovou.

Dvojrecenze je věnována Virguli Zdeňka Wágnera (zamýšlí se nad ní Michal Jareš a Jakub Řehák); Pavel Janoušek, který se systematicky věnuje současné české próze, tentokrát hodnotí Rok kohouta Terezy Boučkové.

Za pozornost na této stránce stojí též zamyšlení Ondřeje Fibicha, vztahující se k mnohokrát diskutovaným „diagnózám básníků“ Norberta HolubaJedna otázka Tvaru pro Lukáše Novosada, šéfredaktora časopisu Plav, předznamenává i další téma, které se v tomto čísle několikrát objeví – překlady. (V rubrice Ejhle, slovo například najdeme překrásné, ze švédštiny uloupené, sloveso „knarpat“ – zaknarpá si nakonec i Zlá ovce, a čerstvé zprávy o letošní překladatelské anticeně Skřipec přináší Michal Škrabal.)

Posledním, devátým pokračováním, končí seriál Alexandry Berkové O psaníČtenářem poezie je litvínovský básník Daniel HradeckýŠtepán Balík informuje o věcech, které hýbou kulturním životem v Polsku a Ladislava Chateau o tom, co všechno se o Pařížském jaru 1968 objevilo na francouzských knižních pultech.

Za zmínku stojí též rozhovor D. Ž. Bora s malířkou Veronikou Holcovou, jejíž obrazy prostupují celým desátým číslem Tvaru. (Její výstava v galerii Švestka potrvá až do 7. 6., nikoli do 24. 5., jak se mylně píše v Tvaru.)

Folklorista Petr Janeček se ve svém cyklu fama universalis propracoval k zlým čarodějnicím. Na stránkách vyhrazených beletrii stojí Porno ukrajinského (nejen) prozaika Serhije ŽadanaMezi továrníky se začínají rodit prapodivné pletichy a básníky tentokrát reprezentují Gustav Erhart a Bohumil Robeš.

Výlovu se ujala Anna Cermanová – komentuje Druhou Kytičku (více nebo méně nepřesných haiku) Jiřího Valocha Divokého jezdce na černém sarančeti Jiřího Kukaně.

V recenzní rubrice se shledáme s těmito tituly:
Viola Fischerová: Písečné dítě (rec. Vladislav Reisinger)
Witold Gombrowicz: Trans-Atlantik (rec. Michal Topor)
Jiří Kratochvil: Brněnské povídky (rec. Květoslav Chvatík)
Aargh! 7 (rec. Vojtěch Čepelák)
Pavel Vašák: Šifrovaný deník Karla Hynka Máchy (rec. Petr Hora)
Pavel Preiss: Pod Minerviným štítem (rec. Karel Kolařík)
Per Petterson: Jít krást koně (rec.  Ondřej Vimr)

PaTvaru padl za oběť Sahir Edgara Collinse (komentován Ivem Fenclem), o Zlé ovci jsme si to už říkali a Václav Bidlo napsal fejeton s názvem Žák z povolání.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz