Osmnácté číslo literárního časopisu Tvar začíná rozhovorem s básníkem, redaktorem a předlistopadovým předsedou Svazu spisovatelů Michalem Černíkem (Nesmiřitelnosti zahojí až smrt) a celé se tak trochu týká normalizace; v článku Návraty do šedých časů se normalizací z pohledu současné prózy zabývá Alena Fialová; Milan Exner se pokouší o hlubinnou interpretaci Hrdého Budžese Ireny Douskové; básníky, kteří nedávno oslavili padesátiny (a kteří se značnou část mládí též museli normalizací brodit), připomíná Tvar třemi anketně vyprovokovanými zkušenostmi (odpovídá Svatava Antošová, Petr Hrbáč a Zdeněk Volf) a vybranou směsí básní jubilantů.
V jiných dobách se již pohybují dvě poznámky k nedávno propírané kunderovské aféře od Ladislavy Chateau a Aleše Hamana. O době (pravda, současné již) vypovídá též Laudatio na portrét Petra Borkovce z pera Martina Langera nebo odpověď Jiřího Trávníčka na otázku Co nového přineslo sympozium o čtenářství a čtenářích v české kultuře 19. a 20. století.
Podvojně (a tentokrát ve své podvojnosti opravdu rozporuplně) je recenzována básnická sbírka Milana Urzy Pukliny (rec. Jakub Řehák a Vladislav Reisinger). Básně jičínského rockera Milana Urzy se objeví i v beletristické části čísla – společně s ukázkou z nového románu Miloše Urbana.
Ve svém pravidelném recenzním okénku o 969 slovech hodnotí Pavel Janoušek Román pro muže Michala Viewegha.
O Anně Politkovské a jejím Ruském deníku píše ve svém sloupku Svatava Antošová.
K vyhlašování Státních cen (tentokrát nejen za literaturu a za překlad, ale i za všechno ostatní) se vyjadřuje Michal Jareš. Hrdinou rubriky Ejhle, slovo jsou Ermani.
Knihou Osamělý chodec z nakladatelství dybbuk kritizuje Petr Král v poznámce příznačně nazvané Pocta, nebo sabotáž? K čerstvému laureátovi Nobelovy ceny J.-M. G. Le Cléziovi se v rubrice Francouzské okno vrací Ladislava Chateau.
Čtenářem poezie je politolog a publicista Ondřej Slačálek.
Morytát o ukrutném strašidlu Pepé von Kaunitz vynesl ze zámeckých knihoven na světlo denní Luboš Antonín.
Výlov Michala Škrabala se zabývá novým magazínem Komfort Mag, sborníkem Ergo a Rozhovory s českými lingvisty I.
Recenzní rubrika:
Timothée de Fombele: Tobiáš Lolness II – Elíšiny oči (rec. Radek Malý)
Zlata Filipovičová – Melanie Chalengerová: Umlčené hlasy. Dětské válečné deníky od 1. světové války po Irák (rec. Tomáš Kavka)
Slavomír Kudláček: Svět, který předtím nebyl (rec. Jiří Staněk)
Jan Randák: Kult mrtvých. Smrt a umírání v revoluci 1848 (rec. Rudolf Kučera)
Charles Burns: Černá díra (rec. Michal Jareš)
Jana Beňová: Plán odprevádzania (rec. Božena Správcová)
Lubor Kasal: Orangutan v továrně (rec. Jakub Chrobák)
Saskia de Coster: Hrdina (rec. Veronika Košnarová)
Zbývá paTvar, Zlá ovce a fejeton Václava Bidla o dvou hokejích.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník