Tvar 18/2008

30. 10. 2008
18TVAR_08.jpg

Osmnácté číslo literárního časopisu Tvar začíná rozhovorem s básníkem, redaktorem a předlistopadovým předsedou Svazu spisovatelů Michalem Černíkem (Nesmiřitelnosti zahojí až smrt) a celé se tak trochu týká normalizace; v článku Návraty do šedých časů se normalizací z pohledu současné prózy zabývá Alena FialováMilan Exner se pokouší o hlubinnou interpretaci Hrdého Budžese Ireny Douskové; básníky, kteří nedávno oslavili padesátiny (a kteří se značnou část mládí též museli normalizací brodit), připomíná Tvar třemi anketně vyprovokovanými zkušenostmi (odpovídá Svatava Antošová, Petr Hrbáč a Zdeněk Volf) a vybranou směsí básní jubilantů.

V jiných dobách se již pohybují dvě poznámky k nedávno propírané kunderovské aféře od Ladislavy Chateau a Aleše Hamana. O době (pravda, současné již) vypovídá též Laudatio na portrét Petra Borkovce z pera Martina Langera nebo odpověď Jiřího Trávníčka na otázku Co nového přineslo sympozium o čtenářství a čtenářích v české kultuře 19. a 20. století.

Podvojně (a tentokrát ve své podvojnosti opravdu rozporuplně) je recenzována básnická sbírka Milana Urzy Pukliny (rec. Jakub Řehák a Vladislav Reisinger). Básně jičínského rockera Milana Urzy se objeví i v beletristické části čísla – společně s ukázkou z nového románu Miloše Urbana.

Ve svém pravidelném recenzním okénku o 969 slovech hodnotí Pavel Janoušek Román pro muže Michala Viewegha.

Anně Politkovské a jejím Ruském deníku píše ve svém sloupku Svatava Antošová.

K vyhlašování Státních cen (tentokrát nejen za literaturu a za překlad, ale i za všechno ostatní) se vyjadřuje Michal Jareš. Hrdinou rubriky Ejhle, slovo jsou Ermani.

Knihou Osamělý chodec z nakladatelství dybbuk kritizuje Petr Král v poznámce příznačně nazvané Pocta, nebo sabotáž? K čerstvému laureátovi Nobelovy ceny J.-M. G. Le Cléziovi se v rubrice Francouzské okno vrací Ladislava Chateau.

Čtenářem poezie je politolog a publicista Ondřej Slačálek.

Morytát o ukrutném strašidlu Pepé von Kaunitz vynesl ze zámeckých knihoven na světlo denní Luboš Antonín.

Výlov Michala Škrabala se zabývá novým magazínem Komfort Mag, sborníkem Ergo a Rozhovory s českými lingvisty I.

Recenzní rubrika:
Timothée de Fombele: Tobiáš Lolness II – Elíšiny oči (rec. Radek Malý)
Zlata Filipovičová – Melanie Chalengerová: Umlčené hlasy. Dětské válečné deníky od 1. světové války po Irák (rec. Tomáš Kavka)
Slavomír Kudláček: Svět, který předtím nebyl (rec. Jiří Staněk)
Jan Randák: Kult mrtvých. Smrt a umírání v revoluci 1848 (rec. Rudolf Kučera)
Charles Burns: Černá díra (rec. Michal Jareš)
Jana Beňová: Plán odprevádzania (rec. Božena Správcová)
Lubor Kasal: Orangutan v továrně (rec. Jakub Chrobák)
Saskia de Coster: Hrdina (rec. Veronika Košnarová)

Zbývá paTvar, Zlá ovce a fejeton Václava Bidla o dvou hokejích.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz