Tvar 16/2008

2. 10. 2008
16TVAR_08.jpg

Šestnácté číslo literárního časopisu Tvar zahajuje rozhovor s Františkem Stárkem, řečeným Čuňas, zakladatelem a šéfredaktorem legendárního undergroundového časopisu Vokno.

Dvakrát o knize Miniová pole Víta Janoty se píše na straně 2 (rec. Michal Jareš a Igor Fic), Pavel Janoušek ve své pravidelné recenzní rubrice 969 komentuje knihu Pavla Torcha Já, ideální partner.

Jednu otázku Tvar položil Tomáši Kavkovi, organizátorovi virtuální knihovny readme.cz, zatímco v rubrice Zasláno se Jan Musil ohrazuje proti kritické glose Michala Jareše.

Nad násilím a agresí v tvorbě Jáchyma Topola se zamýšlí Leszek Engelking, sloupek pochází z dílny Svatavy Antošové a Ejhle, slovo Míši Bečkové je na první pohled zcela nevinné – hřeben.

Boje o Célina, které v Tvaru vzplály již přes prázdninami, pokračují článkem Ladislavy Chateau. Polemické jsou i následující dva kratší příspěvky z per Jakuba Vaníčka a Petra Pláteníka. Je pravda věcí názoru? Kdoví.

Literární historie je zastoupena statí Václava Jindráčka (o osudech postav v několika Arbesových romanetech) a Vojtěcha Malínka (o osudech pozůstalosti Zdeňka Kalisty v Památníku národního písemnictví).

Čtenářkou poezie je držitelka Ortenovy ceny za rok 2005 Kateřina Kováčová.

Úvahu o filmové nové vlně a zpodobení padesátých let v české kinematografii předkládá Michal Jareš. Filmu, přesněji letošnímu filmovému festivalu v Cannes, se věnuje i Francouzské okno Ladislavy Chateau.

Reflexe próz Lubomíra Martínka v slovenském kontextu (a dokonce i v slovenském jazyce) se rozkládá na straně 13, její autorkou je Ivana Taraneková.

Zprávu o knihovně lidumilů, cestovatelů a revolucionářů z Buchlovic přináší Luboš Antonín z Oddělení zámeckých knihoven Národního muzea.

O beletrii se v tomto čísle postaral svými básněmi a prózou Miroslav Boček, o poetické stránky se podělila Wanda Heinrichová Danielem Hradeckým.

Autorkou glos dvou nezadaných knih je v rubrice Výlov Anna Cermanová, zaobírá se Drsnými hrami Milana Duška a povídkami Věry Chase Maso a pomeranče.

Recenzní rubrika je pak obydlena těmito tituly:
Jiří Červenka: Uvidět Znojmo (rec. Karel Kolařík)
Helle Helle: Ženy bez mužů (rec. Jana Matějková)
Radovan Dršata: Kolíne, Kolíne... stálo to za to (rec. Alena Fialová)
Pavel Rejchrt: Mistr ryzího snu (rec. Jiří Staněk)
Adrian Tomine: Letní blondýnka (rec. Vojtěch Čepelák)
Orhan Pamuk: Nový život (rec. Jan Jurek)
Quodlibet aneb Jak se komu líbí. Uspořádal Ivan Wernisch (rec. Michal Topor)
Tommy Wieringa: Joe Kluzák (rec. Anna Cermanová)
Josef Čapek: Publicistika 1 (rec. Aleš Haman)

Přichází poslední strana a s ní Fantomas paTvaruZlá ovce a Václav Bidlo se svým fejetonem.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz