Tvar 14/2008

4. 9. 2008
14TVAR_08.jpg

Tvar č. 14 přináší rozhovor s vysokoškolským pedagogem, literárním teoretikem a bývalým literárním kritikem Petrem A. Bílkem. „Chci vidět, jestli bude ještě hůř,“ říká redaktorům Tvaru. Šíří tak malověrnost a zmar?

V rubrice Dvakrát se Aleš Haman a Dalibor Tureček zabývají knihou novou knihou Roberta B. Pynsenta Ďáblové, ženy a národ; předsunutá recenze Pavla Janouška se věnuje Cestě Jaroslava Formánka.

Jednu otázku položil Tvar Květoslavu Chvatíkovi.

Velký vzpomínkový blok je věnován spisovatelce Alexandře Berkové, která náhle zemřela na konci června. Svými texty přispěli Jan Macháček, Miroslav Huptych, Mirek Kovářík, Martin Reiner, Josef Kejha, Božena Správcová, Svatava Antošová, D. Ž. Bor, Ivana Myšková, Tomáš Vučka a Jaroslava Kavalová.

V rubrice Čtenář poezie komentuje texty šesti básníků Václav Cílek.

O počátcích československého divadelního muzikálu píše v stati nazvané Gentlemani východu Zuzana Zemanová.

K úvaze Jakuba Vaníčka, která vyšla v jednom z předprázdninových čísel Tvaru, se v krátké poznámce vyjadřuje Vladislav Reisinger. O dvě stránky dále polemizuje  Petr Král s Karlem Pioreckým a Vladislavem Reisingerem – všichni zúčasnění se přou o poezii.

O aktualitách z francouzského kulturního života referuje Ladislava Chateau.

Stálý zpravodaj ze zámeckých knihoven Luboš Antonín nabízí k úvaze své Letní poznámky o filozofii, prokletém básníkovi a rakousko-uherské princezně.

Beletrii zastupuje povídka Pavla Růžka Zabij bližního svého a poezie Roberta Fajkuse. Výtvarný doprovod obstaraly akvarely Jiřího Pikouse. Přítomna je také báseň D. Ž. Bora věnovaná Jiřímu Veselskému. Ani ti, kdo se nemohou dočkat dalšího pokračování románu v dopisech z podnikatelského prostředí, nebudou zklamáni.

Výlov – recenzní glosy – obstaral Michal Škrabal (zabývá se Kouzelníkem z Pekingu Markéty Hejkalové a Vodově zelenou Marisy Madieriové).

V recenzní rubrice jsou chváleny a cupovány tyto tituly:
Jiří Krupička: Zmatek (rec. Milan Jungmann)
Martin Pollack: Mrtvý v bunkru (rec. Jan Randák)
Novozákonní apokryfy I.-III. (rec. Jana Červenková)
Lojze Kovačič: Příběhy z malovaných úlů (rec. Hana Mžourková)
Gustav Erhart: Barevné dráhy snů (rec. Karel Kolařík)
Milan Dvořák: O Otokaru Březinovi (rec. Kamila Přikrylová)
Aksel Sandemose: Uprchlík kříží svou stopu (rec. Ondřej Vimr)
Michal Witkowski: Chlípnice (rec. Michal Topor)

PaTvar se kochá knihou Kde slunce vyjde zítraVáclav Bidlo napsal fejeton Když dva dělají jiné totéž a Zlá ovce zaujímá (jako téměř vždy) zásadový zloovčí postoj.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz