Dvanácté číslo literárního obtýdenníku Tvar otevírá rozhovor s Annou Kareninovou – řeč je pochopitelně o Célinovi, Poundovi, o překládání obecně, o Petru Kabešovi i jiných tématech.
Rubrika Dvakrát se věnuje knize Andreje Stankoviče Josef Florian a Stará Říše (referují o ní Petr Hora a Igor Fic).
V předsunutém recenzním okénku 969, které je tradičně vyhrazeno Pavlu Janouškovi a novinkám české prózy, je komentován Život na Kdysissippi Milana Kozelky.
Jednu otázku položil Tvar Braňu Hocheľovi – zvědavost nám nedala a museli jsme se optat, zda slovenská literatura a literární kritika též úpí nad krizí jako ta česká.
O jaké krizi tu mluvíme? táže se rovnou v titulku své stati, inspirované nedávnými články Petra Krále a Štefana Švece, jeden z nejmladších kritiků a básníků Jakub Řehák a doplňuje tak mozaiku protichůdných názorů a postojů k poezii i o ten svůj.
Do diskuse se na další straně zapojuje také Jan Štolba (Mluvíme o tomtéž? – Moc ne).
Tím ovšem dialogy s texty nekončí – Miloš Urban se zastává svého kolegy Emila Hakla před recenzenty z minulého čísla článkem Ta čarodějnice letí, ne že ne a Vladislav Reisinger si stýská nad svými nepřáteli chytrolíny.
Součástí čísla je bohužel také jeden nekrolog: nedávno totiž zemřel Antonín Jelínek, literární kritik a někdejší předseda Obce spisovatelů.
Z bažin rovnou do rubriky Ejhle slovo přitančila Dechberoucí perfekce, sloupek Svatavy Antošové Bez servítků je tentokrát věnován patamatematikům.
O třetím díle Dějin české literatury referuje Aleš Haman.
Úděl Čtenáře poezie v tomto čísle přijímá surrealista František Dryje.
Ve vzácných olejích čumáky ryjí, toť název textové koláže o Topičově salonu, kterou připravil Miloš Šindelář.
Aktuality z cizokrajných literárních životů se sešly tentokrát tři: od Ladislavy Chateau z Francie, od Štěpána Balíka z Polska a Ivany Srbkové z Bulharska.
Folklorista Petr Janeček pokračuje ve svém pojednání o fámách napříč kontinenty i staletími Mozaikou vypravěčského umění.
Beletristické stránky zdobí dvě povídky Vratislava Maňáka a výběr básní Panexina a Jonáše Červinky. Mezi továrníky se schyluje zřejmě k nějaké teroristické akci, ale nepředbíhejme.
Výlov vedl Michal Jareš. Ulovil Zdenky Bergrové Ohlas Li Poa, Na vlastní kůži, verše od Standy Černého, a Příběh na rozpálené žíly Oldřicha Ludvy.
V recenzní rubrice se recenzuje:
Bohumil Nuska: Podzimy a jara (rec. Jan Hejk)
Spisy Františka Langera 17, 18, 19 (rec. Aleš Haman)
Antonín Přidal: Kouzlo nechtěného (rec. Petr Šimák)
Niall Fergusson: Britské impérium. Cesta k modernímu světu (rec. Rudolf Kučera)
Petr Stančík: Pérák (rec. Petr Hrtánek)
Thomas Gunzig: Take five (rec. Jan Jurek)
Henry Bauchau: Diotima a lvi (rec. Jan Jurek)
Michal Bauer (ed.): Jan Čep ve vzpomínkách své rodiny (rec. Kamila Přikrylová)
Jelena Bočorišviliová: Faina (rec. Michal Škrabal)
PaTvar Iva Fencla se kochá knihou Marije Juričové Zagorky Gričská čarodějka, Zlá ovce zkouší změnit identitu a o malých rvačkách přemítá ve svém fejetonu Václav Bidlo.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník