Tvar 15/2008

18. 9. 2008
15TVAR_08.jpg

Patnácté číslo Tvaru otevírá rozhovor s rozhlasovou režisérkou Hanou Kofránkovou. Řeč je mimo jiné o interpretaci poezie; toto téma o několik stránek dál zasvěceně a osobně rozebírá dnes již téměř legendární recitátor Mirek Kovářík.

Dvojrecenze se zabývá Deníkem špatného roku Johna Maxwella Coetzeeho (rec. Jan Tlustý a Jan Jurek), předsunutá rubrika Pavla Janouška, vyhrazená současné české próze, si bere na paškál Slunce v úplňku Lenky Procházkové.

Autorem sloupku je tentokrát Pavel Kotrla.

Rozsáhlý článek o Karlu Klostermannovi, jeho románech a dobovém kontextu napsal kupodivu filozof Stanislav Komárek

Nad sbírkou Iva Haráka, a nejen nad ní, se ve své stati zamýšlí Karel Kolařík.

Čtenářem poezie je někdejší olomoucký pedagog a nakladatel Petr Hanuška.

O svém reynkovském putování referuje Jakub VaníčekFrancouzské okno tentokrát místo Ladislavy Chateau připravil Petr Feyfar, týká se převážně letošního divadelního festivalu v Avignonu.

O postřehy z opravování literární části písemných přijímacích zkoušek na PedF UK se podělil Ondřej Hník a Štěpánka Klumparová.

Co všechno potřebuje památkář, zkoumající zámeckou knihovnu a komu za to vděčí, píše ze svého Přítmí zámeckých knihoven Luboš Antonín.

Na stránkách věnovaných beletrii se můžeme setkat s ukázkou nové prózy Cesta na jih Michala Ajvaze, nové, od debutu se značně odlišující básně představuje Simona Racková a básnický cyklus Mumlání času prezentuje Jiří Staněk.

Michal Jareš v pravidelné rubrice Výlov glosuje tyto knihy: Little stories about a Great master aneb Mistr & Mamlas od Miloše Černouška, Promenádu Jana Musila, Make-up pod nehty Petra Prokůpka a Sukni s hnědavými suky Lenky Juráčkové.

Delší recenze si vysloužily:
3x3 Norén, Fosse, Saalbachová (rec. Anežka Kuzmičová)
Pavel Petr: Z Javoriny (rec. Jan Hejk)
Jan Štolba: Hřebeny (rec. Jakub Řehák)
Danuše Kšicová: Od moderny k avantgardě. Rusko-české paralely (rec. Eliška Těšinová)
O psaní dějin (rec. Michal Topor)
Roselyne Chenu: Žít svobodně je umění (rec. Michal Škrabal)
Rjú Murakami: V polévce miso (rec. Michal Jareš)
Vladimír Křivánek: Kolik příležitostí má báseň. Kapitoly z poválečné poezie 1945–2000 (rec. Kamila Přikrylová)

Zbývá poslední strana: paTvar Michala Škrabala žasne nad dílem Gilberta Adaira Zavřená knihaZlá ovce je zas ohyzdně zlá, a milý fejeton je milý fejeton.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz