Patnácté číslo Tvaru otevírá rozhovor s rozhlasovou režisérkou Hanou Kofránkovou. Řeč je mimo jiné o interpretaci poezie; toto téma o několik stránek dál zasvěceně a osobně rozebírá dnes již téměř legendární recitátor Mirek Kovářík.
Dvojrecenze se zabývá Deníkem špatného roku Johna Maxwella Coetzeeho (rec. Jan Tlustý a Jan Jurek), předsunutá rubrika Pavla Janouška, vyhrazená současné české próze, si bere na paškál Slunce v úplňku Lenky Procházkové.
Autorem sloupku je tentokrát Pavel Kotrla.
Rozsáhlý článek o Karlu Klostermannovi, jeho románech a dobovém kontextu napsal kupodivu filozof Stanislav Komárek.
Nad sbírkou Iva Haráka, a nejen nad ní, se ve své stati zamýšlí Karel Kolařík.
Čtenářem poezie je někdejší olomoucký pedagog a nakladatel Petr Hanuška.
O svém reynkovském putování referuje Jakub Vaníček. Francouzské okno tentokrát místo Ladislavy Chateau připravil Petr Feyfar, týká se převážně letošního divadelního festivalu v Avignonu.
O postřehy z opravování literární části písemných přijímacích zkoušek na PedF UK se podělil Ondřej Hník a Štěpánka Klumparová.
Co všechno potřebuje památkář, zkoumající zámeckou knihovnu a komu za to vděčí, píše ze svého Přítmí zámeckých knihoven Luboš Antonín.
Na stránkách věnovaných beletrii se můžeme setkat s ukázkou nové prózy Cesta na jih Michala Ajvaze, nové, od debutu se značně odlišující básně představuje Simona Racková a básnický cyklus Mumlání času prezentuje Jiří Staněk.
Michal Jareš v pravidelné rubrice Výlov glosuje tyto knihy: Little stories about a Great master aneb Mistr & Mamlas od Miloše Černouška, Promenádu Jana Musila, Make-up pod nehty Petra Prokůpka a Sukni s hnědavými suky Lenky Juráčkové.
Delší recenze si vysloužily:
3x3 Norén, Fosse, Saalbachová (rec. Anežka Kuzmičová)
Pavel Petr: Z Javoriny (rec. Jan Hejk)
Jan Štolba: Hřebeny (rec. Jakub Řehák)
Danuše Kšicová: Od moderny k avantgardě. Rusko-české paralely (rec. Eliška Těšinová)
O psaní dějin (rec. Michal Topor)
Roselyne Chenu: Žít svobodně je umění (rec. Michal Škrabal)
Rjú Murakami: V polévce miso (rec. Michal Jareš)
Vladimír Křivánek: Kolik příležitostí má báseň. Kapitoly z poválečné poezie 1945–2000 (rec. Kamila Přikrylová)
Zbývá poslední strana: paTvar Michala Škrabala žasne nad dílem Gilberta Adaira Zavřená kniha, Zlá ovce je zas ohyzdně zlá, a milý fejeton je milý fejeton.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník