První letošní číslo literárního obtýdeníku Tvar zahajuje rozhovor s básníkem, esejistou a grafikem Stanislavem Dvorským.
Dvakrát je recenzována Procházka Roberta Walsera (rec. Roman Erben a Veronika Jičínská), Pavel Janoušek se ve své rubrice reCanc, zaměřené na původní českou prózu, zaobírá Klidem a rozvahou Milana Šťastného.
Na otázku Tvaru odpovídá Marcel Černý, editor monografie Karel Jaromír Erben: Slovanské bájesloví. Sloupek Gabriela Plesky vnáší jasno do Popelek a Anušek.
Následující čtyři strany jsou věnovány Vladislavu Zadrobílkovi, který 11. prosince zemřel. Vzpomínkou či pozdravem přispěli Jaromír Typlt, Igor Fic, Josef Hrubý, Vladimír Kokolia, Václav Cílek a Božena Správcová, apokryfem Tomáš Molnár. Vzpomínkový blok doplňuje úryvek z rukopisu Paralogismy a patalogismy, jehož autorem je D. Ž. Bor.
Básník a kýč, to je název zamyšlení Petra Krále nad monografií Petra Hrušky o Karlu Šiktancovi. O kousek dál polemizují laureáti Ortenovy ceny Jaromír Typlt, Martin Langer a Jonáš Hájek s laureátem téže ceny nejnovějším, Janem Těsnohlídkem. Či spíše s Tvarem, kde byla uveřejněna jedna jeho báseň jako odpověď na anketu o angažované poezii. Laureátům odpovídá Lubor Kasal.
Na dalších stranách zdárně pokračují rubriky Haló, tady čistička Patrika Linharta, Ejhle slovo, Na všech sloupích, Literární život, ba i Vyvření struktur Jakuba Vaníčka (tentokrát na téma Básník a budoucnost), mezi nimi je i jedna rubrika nová, která se bude objevovat pouze v lichých číslech. Půjde opět o všelidovou anketu Dalibora Demela, letos na téma: A co si tak jako píšete?
V tomto čísle začíná i nová četba na pokračování: román Jiřího Navrátila Temně rudé otěže, který byl pod jiným názvem napsán již v roce 1969, bohužel následně odložen a nikdy nevydán. Prvním číslem začíná i cyklus Pavla Novotného Jak ses měla, Heleno? Jde o záznam syrového vyprávění Heleny Skalické, ve výtvarných kruzích známé jako autorky art brut.
Beletristické stránky z poloviny výjimečně obsadilo drama: úryvek ze hry Petra Šourka Satyrikon s. r. ó., druhá polovina hostí poezii Ondřeje Macury.
Výlov provedla Wanda Heinrichová, glosuje v něm dvě starodávné knihy Jeana Paula: Doktor Škrtikočka jede do lázní. Hrst aforismů a Život blaženého učitýlka Marii Wuze v Auenthalu.
Recenze:
Leo Spitzer: Stylistické studie z románských literatur (rec. Jiří Pechar)
Václav Bömische: Pětidenní komedie městská (rec. Pavel Kotrla)
Inka Machulková: Probuzení hráči (rec. Ivo Harák)
Simon Mawer: Mendelův trpaslík (rec. Boris Hokr)
Adam Haslett: Tady nejste cizej (rec. Eva Škamlová)
Ondřej Zajac: Pojmenovaná (rec. Jakub Grombíř)
Pawel Huelle: Mercedes-Benz (Z dopisů Hrabalovi) (rec. Ján Chovanec)
Václav Vaněk a kol.: Mrtví tanečníci (rec. Karel Komárek)
Místo paTvaru letos obsadil seriál Iva Fencla o Robertu Louisovi Stevensonovi a nedočkáme se více již ani náhrobního Posledního rozptýlení. Vlaďka Kuchtová si letos vzala na pomoc Kateřinu Štroblovou a obě dámy se letos hodlají věnovat jednak podobiznám spisovatelů ztvárněným výtvarníky a vedle toho literárním dílům výtvarníky vytvořeným. Prvním objektem je podobizna básníka a prozaika Jaroslava Hůlky na pamětní desce sochaře Josefa Boháče.
Výročí, ale i Zlá ovce však zůstávají na svých místech.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník