Devatenácté číslo Tvaru přináší rozhovor s básnířkou a prozaičkou Sylvou Fischerovou.
Dvojrecenze je věnována básnické sbírce Jamese Wrighta Tahle větev se nezlomí (rec. Milan Děžinský a Ladislav Selepko).
V rubrice 969 slov o próze Pavla Janouška je hodnocena Marta v roce vetřelce Petry Soukupové, v rubrice 774 slov o poezii básnická sbírka Miroslava Bočka Některé mraky letí pomaleji.
K zamyšlení vyzývá Ondřej Fibich poznámkou s názvem Literární časopis ve funkci sociální, na otázku Tvaru (týkající se nově založeného nakladatelství Rubato) odpovídá Jaroslav Tvrdoň.
Literární kritiku (tu ve Tvaru, ale i současnou literární kritiku obecně) zkritizoval Jan Kubíček. Děkujeme a budeme doufat, že světu také předvede, jak by literární kritika vypadat měla.
Již podruhé vychází pod etiketou Nasápáno děti „recenze“ dětské literatury – řeč je o knize Čáp nejni kondor od Radůzy, kritičkou je Lucie B. z 5. B.
Petr Král v tomto čísle dokončuje svůj článek Bieblova stuha. Z psacího stolu Petra Krále pochází i článek o Tomasu Tranströmerovi, letošním laureátovi Nobelovy ceny za literaturu. Vzhledem k tomu, že Tomas Tranströmer je autorem v Čechách téměř neznámým a do češtiny dosud nebyly přeloženy žádné jeho verše, požádal Tvar Petra Krále o českou verzi jeho předmluvy, napsané v roce 2004 u příležitosti francouzského vydání Tranströmerovy poezie. Literárních cen se týká i článek Michala Jareše a Lubora Kasala nazvaný Trojí lid.
Jiří Rambousek vzpomíná na Olega Suse a Zdeňka Pešata, Michal Škrabal připomíná stopadesáté výročí narození Aloise Koudelky, katolického faráře a překladatele z téměř 30 jazyků.
Jakub Vaníček v rámci své rubriky Vyvření struktur uvažuje nad knihou Chudí v Lodži Steva Sem-Sandberga.
Patrik Linhart tentokrát napsal svou dávku glos ve Vídni – na svých místech jsou i další oblíbené rubriky: Anketa Co si tak jako píšete? Dalibora Demela, Literární život, Pavla Novotného Jak ses měla, Heleno?, sloupek Svatavy Antošové Bez servítků. Šestou částí také pokračují zápisky D. Ž. Bora.
Na stránkách vyhrazených beletrii lze číst povídku Petra Kyliána Rozesmát se na kusy a také poezii Sylvy Fischerové a Martina Šenkypla.
Výlov vedla Svatava Antošová, lovila v knize Susan Sontagové Ve znamení Saturna.
Recenze:
Natálie Kocábová: The Dark Side (rec. Simona Martínková-Racková)
Jak muži přišli ke svému údu Bulharský erotikon. Legendy, pohádky a humorky z Bulharska a Makedonie (rec. Petr Janeček)
Petr Daniel – Pavel Šešulka: Během chůze Brnem (rec. Jakub Grombíř)
David Zábranský: Edita Farkaš (rec. Blanka Kostřicová)
Máchův kraj v jazyce a literatuře (rec. Richard Změlík)
Charles Schulz: Láska podle Snoopyho (rec. Vojtěch Čepelák)
Adam Haslett: Union Atlantic (rec. Martin Skýpala)
Ondřej Holubec: Vady na kráse (rec. Aleš Misař)
Na poslední stránce pak uhlídáme předposlední setkání s R. L. Stevensonem, listopadová výročí – např. devadesátiny brzy oslaví František Listopad, Zlá ovce neuspěla s psychologickou poradnou a o pamětní desce Vladislava Vančury píše Vlaďka Kuchtová.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník