Dvanácté číslo literárního obtýdeníku Tvar zdobí vzpomínkový rozhovor s plzeňským básníkem Josefem Hrubým – řeč je samozřejmě o poezii, ale také o sběratelství, houslích a cirkusech.
Dvojrecenze je věnována sbírce Co zbývá z pozůstalosti Klementa Bochořáka (rec. Jana Kolářová a Ivo Harák).
Pavel Janoušek ve své rubrice zasvěcené současné české próze 969 slovy hodnotí knihu Romana Ráže V jídelně se nevraždí.
Jednu otázku položil Tvar Michalu Juhásovi, zakladateli knižní sociální sítě BookFan, na kterou se, jak vyplývá z odpovědi, je možné registrovat pouze přes facebook. Naplněna je tentokrát i rubrika S úctou – glosou Boženy Správcové Literární jeleni v kreativním městě.
Nad knihou Róberta Gála Na křídlech / Agnomie uvažuje Lubomír Machala – naráží mj. na zrádnou blízkosti češtiny a slovenštiny, která ukázala zuby i v tomto překladu.
Svérázné vzpomínky insitní malířky Heleny Skalické i tentokrát nahrál a pro Tvar přepsal Pavel Novotný. Další stranu uvádí filozofující úvaha Pavla Ctibora, provokativně nazvaná Rozlučka s Binem, a nalezneme tu též další díl Opravny Jiřího Rambouska – omyly a nespravedlnosti, které je třeba uvést na pravou míru, stále ještě čerpá z autobiografie Arnošta Kolmana.
Svatava Antošová pro toto číslo připravila nejen nějakolik krátkých aktualit z literárního života (komentuje literární večery časopisů Psí víno a H_aluze), ale také dva kratší rozhovory s organizátorkami literárních akcí – s Alicí Prajzentovou o Zarafestu a s Věrou Dumkovou o Pondělcích s dumkou69 v Unijazzu. Stránka je doplněna sloupkem Gabriela Plesky o přezdívkách a jiných pěkných věcech.
Patrik Linhart ve své Čističce pilně čistí – překvapivě dojede na POESII, koincidenci, snový film Petra Hrušky, ale i na některé Linhartovy evergreeny. Jakub Vaníček se zas ve svém Vyvření struktur (inspirován knihou Ismaila Kadara Kdo přivezl Doruntinu?) zaobírá příběhem muže, který povstal z hrobu, aby kázal pravdu. V rubrice Na všech sloupích se skví tajně (Martinem Langerem) pořízená fotografie, která leccos napovídá o tajném duchovním životě v tramvajáckých stájích.
Próza Jiřího Navrátila Temně rudé otěže spěje k truchlivému finále, které přijde v příštím čísle. Obrázky z přítmí zámeckých knihoven se týkají opatření proti choleře.
V beletrii je hojnost vodnických pohádek Milana Kozelky, tři krátké texty Martina Müllera a poema Kamily Hegerové.
Výlov vedl Michal Jareš a glosuje tyto tituly – Hana Karolina Kobulejová: Noc u tamaryšku, Patrik Hlavsa: Nenatřená plátna a Radek Štěpánek: Soudný potok.
Recenze:
Mojmír Grygar: Skrytá svědectví v díle Karla Hynka Máchy (rec. Aleš Haman)
Milan Charypar: Máchovské interpretace (rec. Aleš Haman)
Anca Maria Mosora: Reality Game Show (rec. Martin Skýpala)
Ivan Klíma: Moje šílené století I, II (rec. Gabriel Pleska)
Vladimír Sorokin: Vánice (rec. Petr Motýl)
Kamil Bouška: Oheň po slavnosti (rec. Milan Děžinský)
Lubor Kasal: Dvanáct (rec. Milan Exner)
Jak je ve větě člověk. Dopisy Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany (rec. Vladimír Novotný)
Dvanáctou částí pokračuje malá monografie Roberta Louise Stevensona od Iva Fencla, ve Výročí si kromě jiných připomínáme nedožité sedmdesáté narozeniny Petra Kabeše, komiksová Zlá ovce komentuje nadcházející okurkovou sezónu a Mezi žánry Kateřina Štroblová objevuje Lingvistické pohádky Petra Nikla.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník