Patnácté číslo Tvaru zahajuje rozhovor s básníkem Pavlem Zdražilem.
Dvakrát je hodnocena nová básnická sbírka Pavla Řezníčka (rec. Petr Král a Michèle Baladránová), v Janouškově rubrice 969 slov o próze se dostalo na Černou krev Alexe Koenigsmarka.
Na otázku Tvaru odpovídá Barbora Latečková, iniciátorka Literární dílny, otevřené začínajícím autorům.
Léčba tržních rizik trhem, to je zkrácená a pro Tvar upravená kapitola z připravované knihy Jana Kellera Nová sociální rizika a proč se jim nevyhneme.
Další díl seriálu Pavla Novotného Jak ses měla, Heleno? zachycuje tentokrát nejen vyprávění svérázné výtvarnice Heleny Skalické, ale je v pravém slova smyslu akční („počkej, stůj, podrž tu šálu a čekej, nikam nechoď, musim do toho křoví, jestli tam v tý peněžence něco neni. Nene, néni, je prázdná...“).
V novém pokračování své Opravny Jiří Rambousek uvádí na pravou míru (po omylech Václava Černého a dalších) svůj vlastní omyl ze stati o Jarmile Haškové, publikované v roce 1991 ve sborníku Českolipsko.
Projekt – to je název a téma úvahy Boženy Správcové.
Aleš Knapp v rozsáhlé publicistické stati připomíná nedožité narozeniny Libuše Moníkové, 150. výročí narození finského spisovatele a novináře Juhaniho Aha se věnuje Marika Kimatraiová.
Na dalších stranách svými lumpáckými glosami čistí vzduch Čistička Patrika Linharta, na sugestivní otázku Dalibora Demela A co si tak jako píšete? odpovídá motorkářka Romana; Jakub Vaníček se zamýšlí nad uměním jako překážkou národovectví.
Sondu do literárního života obstaral Petr Štěpánek – referuje o setkání básníků na zámku Kratochvíle; básníka, překladatele a novináře Dalibora Kozla a jeho dílo připomíná ve svém sloupku Svatava Antošová.
Již podruhé se otevírá četba na pokračování z deníkových zápisků D. Ž. Bora – a jde o víc než jen o vzpomínky a rozmluvy s konkrétními lidmi.
Zamyšlení Jany Sovové nad stravovacími návyky Ajvazových hrdinů vhodně doplňují rytiny Sirény a Cheruby z knihy Jacquese Gaffarela z roku 1678.
O prózu do tohoto čísla se postaral jednak Pavel Zdražil, hrdina úvodního rozhovoru, jednak Eliška Koppová. Svou poezii dali všanc Vladislav Reisinger a Petr Král (jehož půlstránka je nenápadným holdem k básníkovým nedávným sedmdesátinám).
Výlov, glosy nad některými knihami, obstaral Lubor Kasal. Komentováni byli Skrytí vládci Philippa Vandenberga, Peklo na Východě Laurence Reese a poněkud netypicky si glosu vysloužil též blog Václava Cvrčka.
Recenze:
Ian McEwan: Solar (rec. Zdeněk Beran)
Jiří Wolker: Pohádka o bledé princezně a jiné prózy (rec. Erik Gilk)
James Dickey: Vysvobození (rec. Boris Hokr)
Tahar Ben Jelloun: Poslední přítel (rec. Michaela Otterová)
Božena Správcová: Východ (rec. Karel Piorecký)
David Lukšů, Aleš Palán (eds.) Rozsvítil pro mne. Přátelství Otokara Březiny a Matěje Lukšů (rec. Lukáš Prokop)
Alena Ježková: Baba Jaga, kostlivá noha (rec. Radek Malý)
Poslední strana, to je patnácté pokračování životopisu Roberta Louise Stevensona, Výročí – jemuž vévodí v médiích zatím nepříliš zmiňované 110. narozeniny Františka Halase, Zlá ovce vzpomíná zřejmě na své milostné fiasko a Mezi žánry můžeme spatřit dvě odlišně pojaté busty Ivana Olbrachta (v Koločavě a v jihočeské vesnici Stříbřec).
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník