editorial Adama Borziče

21. 3. 2014

Milí čtenáři Tvaru,

šesté číslo našeho obtýdeníku pulsuje tak trochu elektronickými a konceptuálními rytmy. S barvitými impulsy elektronické literatury čítající různé podoby zvukové a digitální poezie, performancí a transmediálních projektů se můžeme seznámit v rozhovoru se slovenskou básnířkou a teoretičkou Zuzanou Husárovou, který připravil Karel Piorecký. Zatímco u nás je tato podoba vázané řeči zatím v plenkách, v Polsku je digitální poezie velmi živá. Proto jsme k tématu přetiskli z magazínu Ha! Art článek Urszuly Pawlické. Jak mě upozornila překladatelka článku Věra Chase, není u nás ještě ani plně ustálená terminologie – čas ukáže, zda se této poezii bude říkat kyberpoezie nebo poezie digitální. A čas také ukáže, jestli se tento druh poezie v Česku uhnízdí trvaleji. Konceptuální formy psaní jsou ovšem pochopitelně staršího data. Na stránkách 7–10 naleznete mimořádnou básnickou skladbu Jiřího Golda „Pásmo zvláštního neklidu“ z let 1969–1970, v níž autor mísí tři druhy textů: koláž z dobového tisku, opsaných nápisů z kasáren a slok latinského hymnu. Jak neklidně v tomto pásmu promlouvá čas – a jak živě!

Rád bych také v Tvaru přivítal novou rubriku: „Slovenský Tvar“ představuje současné slovenské autorky a autory. Její přípravy se laskavě ujal literární kritik Derek Rebro a budete se s ní setkávat přibližně jednou za dva měsíce.

V pravidelné rubrice „Nad knihou“ Svatava Antošová pojednává Žižkovu knihu Násilí. Provokativní esej o strukturálním i revolučním násilí dokonale zapadá do násilné atmosféry, která náš kontinent poslední dobu obklopuje. Básník Max Ščur nás informuje o brutálním fyzickém útoku na ukrajinského angažovaného básníka Serhije Žadana, organizovaném proruskými aktivisty. Existují místa na této planetě, kde být veřejně známým a angažovaným básníkem nezůstane bez trestu. Řízená demokracie à la Putin v praxi... Když jsem si nedávno někde přečetl, že Vladimir Putin rád čte filosofy Berďajeva a Solovjeva, měl jsem z toho zvláštní pocity, protože oba patří mezi mé velké miláčky. Pak jsem si uvědomil, že imperátor ulpěl na těch méně šťastných údobích jejich myslitelského díla. Kdyby se prokousal až k vrcholnému Berďajevovu dílu O svobodě a otroctví člověka, možná by Rusko dnes vypadalo jinak. Nejen kvůli těmto myslitelům osobně odmítám možnou rusofobii. Je velkým dědictvím zmíněného myslitele, že jedinečnost osoby nelze podřídit sebelepšímu či sebehoršímu celku – v kolektivní odpovědnost nevěřím. 

Přeji vám jarní dech!
 

Adam Borzič 
 

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz