FotoFET

17. 3. 2015
FotoFET 6.jpg

Pátek. Půl páté odpoledne. Mraky nad Prahou protíná vrtulník. Letí nízko. Zavěsí se nad křižovatkou a sleduje proudy aut. Nalétává na ranvej Nuselského mostu. Jeho let něžně doprovází zvonkohra uvolněných okenních tabulek. Brzdy rychlíků zanikají v hřmotu motoru. Kovová vážka sleduje dálnici, jež půlí město odnepaměti protnuté kalnou řekou.

Reportér hlásí do éteru: Zdraví vás Zelená vlna Českého rozhlasu. Argentinská ve směru z Prahy stupeň provozu číslo pět. V tuto chvíli kolona dosahuje tří kilometrů. – Svištění brzd. Akord klaksonů. – V opačném směru stupeň číslo čtyři. Kolona aut se stále pohybuje rychlostí 15 až 20 km v hodině. – Sirény přehlušují hukot helikoptéry. – Na mostě Barikádníků došlo k dopravní nehodě. Policie žádá řidiče, aby uvolnili odstavný jízdní pruh vozům záchranné služby.

Na mostě stojí auta v pětistupech. Nervózní řidiči protáčejí motory. Pot stéká po čele. Výfukové plyny se srážejí v našedlou mlhu, mastné benzínové skvrny duhově barví včerejší kaluže. Černé mastné slzy škvírami betonu odkapávají do vln. RIP Luisa.

Panna, nebo orel? Nahoře kandidáti na smrt burcují motory. Pod mostem kandidáti na život táhnou starou matraci. Polštář z roztrhané bundy. Místo deky sešlápnuté lepenkové krabice. Bronzová žena bez tváře marně vzpomíná na Němou barikádu. V duchu počítá zkrvavená těla gymnazistů, odrazuje jejich vnuky přelézající zábradlí.

Biker sjíždí prašnou cestou kolem schodiště. Kontroluje tachometr. Na posledním schodě si dvě plavovlásky obouvají inlajny. K mostu se obracejí zády. Pohazují hlavou. Nabírají rychlost a kolem tenisových hřišť mizí vstříc paprskům podvečerního slunce.

Střeva dálnice pulsují. Mezi odpadky neslyšně přebíhají potkani. Torzo pařezu vzpomíná na loňskou velkou vodu. Řeka polyká chladnoucí moč stékající prachem. Praskliny vysušeného zatuchlého bahna opadávají z navigace. Cáry igelitu se vzpírají sevření balvanů.

Mostní pilíře okupují jen holubi. Hřejí se na hřadech prachu a vlastního trusu. Nevšímají si prázdné plechovky od toluenu. Žebříky vedou do mezisvětí. Rukama svíráš zrezlé šprušle. Skoč! Kdo myslíš, že si tu přečte tvůj tag?

Mel

foto Zdeněk Kraml mladší

 

 

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz