Únava literární kritiky

25. 5. 2015

V Památníku národního písemnictví se 21. dubna uskutečnila další diskuse o stavu české literární kritiky. Přítomni: Petr A. Bílek, Richard Olehla, Jiří Peňás. Moderátor: David Vaughan. Nové informace: žádné.

Jestli mě někdo překvapil, byl to Kajetán Písařovic. Tento muž dostal od přítomných kritiků tři texty, které měl přečíst nahlas. Dostal tedy jeden esej (Orwellův, zaslal Jiří Peňás) a dvě prózy (zaslali zbylí dva). Přes naprosto odlišný charakter všech tří textů je četl naprosto stejným způsobem, navíc dosti teatrálním, přeháněným a pro text vůbec škodlivým. Kdyby ale jenom to – Písařovic se dokonce snažil zapojovat do diskuse lacinými vtipy, přičemž ihned po jejich vyslovení mrkal do publika, jestli je jeho snaha oceněna. Příliš nebyla.

Teď už ale k důležitějším věcem: Jiří Peňás mluví nahlas. Nahlas, hodně a především o sobě. Neváhá tedy uvést několik příkladů z minulosti, které vyzdvihují jeho kvality či shazují studenty – nepřijal úplatek od nakladatele, který po něm chtěl, aby recenzoval „jeho“ knihu; když byl na besedě se studenty, s úděsem zjistil, že nečtou noviny. Studentstvo je pro něj ostatně věčný problém, jak se zdá – na podobně zaměřené diskusi v roce 2014 v ÚČL AV ČR prohlásil, že studenti by neměli psát recenze. Dále je také unavený. Knih je příliš a jsou špatné. Naštěstí jsou tu Richard Olehla s Petrem A. Bílkem. I oni přiznávají únavu, avšak způsobem nepoměrně kultivovanějším.

Únava však není jediným často skloňovaným slovem – z dalších jmenujme například „absence kritické autority“. Nový Šalda se prý zkrátka nenajde. Putna už to nedělá. Bílek také ne. Úroveň české literární kritiky je mizerná – a jiná vlastně ani nemůže být. Kde jsme to jen slyšeli, že?

Pro pořádek si to ale ještě zopakujeme: literatura se dostala na okraj zájmů široké veřejnosti, prostor jí kromě několika stránek tu a tam v masově prodáváném nespecializovaném periodiku dávají jenom literární časopisy, stejně tak literární kritice – ta na okraji byla snad ještě dřív. Náramně je to vidět třeba na držitelce čtenářské ceny Magnesia Litera pro tento rok, Markétě Šichtařové, spoluautorce knihy Lumpove a beranci (s Vladimírem Pikorou, NF Distribuce 2014). Přebal knihy je věrný nevkusu předchozích dílů, název taky, obsahově však zjevně čtenářsky lákavý. Ne tak lákavá už je ale sama Šichtařová, když při přebírání ceny vysloví názor, že „literární kritici škodí české literatuře“. Co vy na to, průvodci dílem a kontextem? Situace vypadá bezvýchodně. Přichází ještě několik dotazů z publika – jednou dokonce na názor na kritiku poezie. Slova se ujímá Peňás, poezii odkazuje do patřičných míst – což je ale logické. Upadá-li zájem o kritiku prózy, je zbytečné se ptát na poezii.

Po diskusi sedím s kolegyní, která se jí také zúčastnila, u piva. Poněkud smutně konstatuje: „Von si to uřval.“ Kdyby možná Jiří Peňás tolik neřval, byl by prostor i pro Bílka a Olehlu. Kdyby možná Jiří Peňás tolik neřval, bylo by pouhému torzu, prořídlému houfci posledních mohykánů, několika klasikům ze spolku podivínů, kteří to ještě nevzdali, i když k tomu mají dost důvodů, líp.

Jiří Feryna

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz