Dvanácté číslo literárního obtýdeníku Tvar zahajuje rozhovor s nakladatelem Danielem Podhradským – o literárním provozu, o veletrhu, o literárních cenách a o práci (mj. družstevní).
Dvojrecenze se zabývá knihou Thomase Pynchona Duha gravitace (Michal Jareš a Martin Svoboda), zatímco Alois Burda přečetl a svéráznými poznámkami opatřil Čas hříchů, J. M. M. 1952–53, Mrzenová si mě namlouvá od Ivana Kopeckého. Jednu otázku Tvar položil Romanu Polákovi a týká se smíchovské literární kavárny Obratník.
Literárního provozu – tentokrát z hlediska zákazníka v knihkupectví – se týká i další materiál tohoto čísla, reportáž Jany Matějkové nazvaná A krade se tam taky...
Na anketu nazvanou Chvála té písni, že mi zní v tomto čísle odpovídá geolog a publicista Václav Cílek.
Vladimír Novotný se ve svém sloupku zamýšlí nad zpřístupňováním určitých časopisů na internetu (konkrétně rakouské Fackel Karla Krause, ale také Šaldova Zápisníku či Demlových Šlépějí).
Chci po letech konfrontovat běh života..., to je název úryvku z rukopisných deníků sochaře Ladislava Zívra (1909–1980), které sugestivně dokumentují pochybnosti, omyly a zmítání se umělce v podivné době.
Nad politickou angažovaností českých spisovatelů doma a v exilu po roce 1968 a nad vztahem svobody a literatury přemýšlí Květoslav Chvatík.
Martin Langer v další části svého cyklu komentářů světaběhu z remorkéru píše o bambusu.
Čtenářem poezie je básník Jiří Koten.
Autorem vzpomínky na nedávno zesnulého filozofa, estetika a rusisty Zdeňka Mathausera je Milan Exner.
Kulturní aktuality ze zahraničí přinášejí Ladislava Chateau a Zdena Šmídová (Francie) a Ondřej Vimr (Norsko).
Dialog o nesmrtelnosti s podtitulem Esej v duchu filozofického terorismu Woltera Seuntjense přeložila Veronika Valentová a Alice Tétu.
O osudech a knihách zámecké knihovny z Lázní Bělohrad píše Luboš Antonín.
V části beletristické se můžeme setkat s ukázkou z románu Jense Christiana Grondahla (v překladu Anežky Kuzmičové) a básněmi Milana Urzy.
V kalnějších vodách titulů, které se nepodařilo zadat k recenzi, loví tentokrát Michal Jareš, zatímco pravidelná recenzní rubrika se zabývá těmito knihami:
Aleš Kovalčík: Tvář a maska. Postavy Ladislava Fukse (rec. Veronika Košnarová)
Václav Cílek: Borgesův svět (rec. Martin Vraný)
Alexandr Trocchi: Kainova kniha (rec. Zuzana Malá)
Klaus Mann: Zbožný tanec (rec. Michal Škrabal)
Ladislava Chateau: Portrét pro Lou, Sabinu a Marii (rec. Michal Topor)
Edgar Dutka: Staženi z kůže ze tmy vycházíme (rec. Aleš Haman)
Vojtěch Lahoda, Karel Srp, Petr Wittlich, Marie Rakušanová: Křičte ústa! (rec. Karel Kolařík)
Norbert Holub: Status idem (rec. Vladislav Reisinger)
Věra Nosková: Obsazeno (rec. Alena Fialová)
Hrdinkou paTvaru se stala kniha Zdeňka Matěje Kuděje Tarzanova babička, Zlá ovce si tak trochu panwerichovsky ubekla a Václav Bidlo si ve svém pravidelném fejetonu mj. zopakoval zlomky.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník