Tvar č. 15/2007 je otevřen rozhovorem s básníkem Danielem Hradeckým (vedla ho Božena Správcová). Hned úvodem je řeč o pokoře a míře v životě i literatuře, dále o nechuti k „básničkám“, o odpovědnosti a básnických triptyších.
Recenze Dvakrátu se týká aktuálního prozaického překvapení, debutu přírodovědce a biologa Jiřího Sádla Prázdná země. O knize napsali Michal Jareš a Anna Cermanová. Alois Burda si do deníku připsal postřehy ke knize Ivana Klímy Miláčkové chřestýši a jiné ženské horory.
Na Jednu otázku odpovídá Jan Štěpánek, redaktor internetového časopisu Wagon. Ejhle slovem jsou zdánlivě nevinní hráči. Literární život přibližuje křest monografie fotografa Čestmíra Krátkého.
Petr Motýl se ve svém druhém sloupku obává cenzury ze strany redakce Tvaru: píše totiž o zajímavých malířských výstavách, a ne o literatuře. A také o pyžamu a pocitu domova. (Cenzura nezasáhla.)
Celé dvě tiskové strany jsou věnovány polemickému článku Lukáše Zádrapy o překládání klasické čínské poezie. Název mluví za vše: Mathesiovské časy jsou u konce. Orientálně zní i název další studie: Hedvábí a kyvadlo. Text Zdeňky Velíškové se však týká mýtu a času v poezii Jana Skácela.
Krátký rozhovor se šéfredaktorem časopisu Aluze Jiřím Hrabalem vedl Michal Jareš. Šlo především o budoucí podobu tohoto tradičně kvalitního periodika. V rubrice Samá voda se Martin Langer rozepisuje právě o vodě: jako pramenu energie i ženském elementu.
Čtenářem poezie je Ivo Fencl.
V informacemi nabitém článku Štěpánky Klumparové nahlédneme pod pokličku přijímacích zkoušek na PedF UK. Třeba o básni J. Skácela se můžeme dozvědět toto: „Autor ihned na začátku prozradí, kam odcházejí maminky, ale z básně to není ani několikátém přečtení zcela patrné.“
Nechybí ani Francouzské okno Ladislavy Chateau. Do ankety o vlezlé písni přispěl básník a šéfredaktor časopisu Psí víno Petr Štengl.
Jan Škoda se ve studii Ukradené narozeniny zabývá známým, ale přesto neuzavřeným problémem skutečného data narození Boženy Němcové. Osudem zámeckých knihoven a také jedním zapomenutým dramatem se v pravidelné rubrice zaobírá Luboš Antonín.
Na stránkách beletristických vyšla povídka Svatavy Antošové Můžeš mi říkat Marci, výběr z poezie poprvé představuje básnířka Pavla Medunová.
Na Výlov dohlížel Lubor Kasal (a ze sítě vytáhl tyto ryby: Nachové plachty Arsenjeva-Vodákové-Formana, Kroniku pražského quadrienalle J. Gabrielové, Maronnu V. Medka a revui RAK). PaTvar pod vedením Iva Fencla pranýřuje knížky o pirátu Klausovi, Zlá ovce pravděpodobně udělala něco velmi zlého Ferdovi mravencovi, Václav Bidlo přemítá o věštectví, inkarnacích a šťastném roku 2007.
Recenze se dostalo těmto titulům:
Tereza Říčanová: Kozí knížka. Vánoční knížka. (rec. Jana Matějková)
Jacques Heers: Svátky bláznů a karnevaly (rec. Petr Odehnal)
Josef Karel Šlejhar: Zločin (rec. Petr Hora)
Jonáš Hájek: Suť (rec. Jan Hejk)
Aleš Haman: Trvání v proměně (rec. Květoslav Chvatík)
Nelson Goodman: Jazyky umění. (rec. Aleš Haman)
Pavel Řezníček: Stroj na peklo (rec. Karel Kolařík)
Miroslav Černý: Krajina v samotách slova (rec. Ivo Harák)
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník