Poslední – dvacáté první – letošní číslo Tvaru (v kuloárech zvané silvestrovské) přináší na titulní straně (a straně 4) rozhovor s nakladatelem a editorem Vladimírem Pistoriusem. Hovoří se právě o tom, co znamenalo být od začátku devadesátých let v nakladatelské branži: o počátečních impulzech, úspěších, nadějích a úskalích. Doporučujeme všem zájemcům o orientaci v českém vydavatelském prostředí.
Dvakrát je recenzována sbírka Milana Děžinského Přízraky (rec. Jiří Staněk a Jakub Řehák).
Národy truchlí… Jestli k vám dosud média nedonesla tuto zarmucující zvěst, nevděčná štace přešla Tvaru. Zemřel náš dvorní kritik, autory i čtenáři věrně milovaný Alois Burda. Redakce si ho v nekrologu připomíná s odpovídající pietou.
Jednu otázku jsme položili Ivu Fenclovi. Zabil Putina v Karlových Varech, jak přiznal v titulu své poslední prózy. Otázka se týká jeho vztahů s ruskou rozvědkou.
Petr Hora se v nadcházejícím adventním čase vrací k tématu mariánského kultu v Čechách. Jeho vzestupy a pády reflektuje skrze neblahý osud mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí.
Čilý Literární život zachycuje mnohé: večer Tvaru v klubu rybanaruby (Míka, Kremlička, Sádlo), čtení Jáchyma Topola v pražském Českém centru, čtení Lubomíra Martínka ve Fra a křest nové sbírky próz Jaromíra Typlta v kavárně knihkupectví Academia.
Lubor Kasal naposled zodpovídá otázku celoroční ankety o vlezlé písni, co mu zní. Je jím (ne)překvapivě hit Céline Dion My heart will go on. Ejhle, slovo je trojí – vydechlo, nadechlo a příloha.
Článek Zuzany Zemanové Bylo půl osmý reflektuje plodnou spolupráci textaře Jana Schneidera a Marty Kubišové, která své nejcennější ovoce přinesla v inspirativních 60. letech. Na téže stránce byla básní položena Hádanka čtenářům: kdo uhodne a bude mít štěstí, získá roční předplatné Tvaru.
Vánoční demoverze Továrny na absolutno podrobuje přísnému dozoru básně všech redaktorů Tvaru. Ušetřena nebyla ani redakční účetní. Krev básníků kape z dvojstránky.
K článku Lukáše Zádrapy z čísla 15/2007 o překládání čínské poezie připojil svoji obsáhlou polemickou reakci překladatel Ferdinand Stočes. Zádrapa mu tamtéž – stejně široce – odpovídá. Pravidelná rubrika Ladislavy Chateau o aktuálním dění ve francouzské kultuře se zaměřuje na odraz frankofonní literatury a filmu v Čechách.
Vrchol silvestrovského čísla představuje dvojstránka věnovaná neznámým brněnským literátům, kteří ve svých dílech oslavili kouzlo města Brna. Texty jsou doplněny exkluzivními fotografiemi sedmileté, velmi nadané umělkyně Thi Xuong Guslaw.
Rubrika Beletrie přináší ukázky z povídek a textů Filipa Špeciána.
Výlov provedla Míša Bečková, podběrák jí málem protrhl tučný sumec – Zlaté stránky 2004–2005, Bytové stanice.
Patvar trhá Beverly Hills 90210, Zlá ovce pekla vánočku, Václav Bidlo ve své fejetonu přibližuje záludnosti mobilního editoru T9.
Recenzovány byly tyto tituly:
Zadie Smithová: O kráse (rec. Jana Matějková)
Jacques Le Goff: Paměť a dějiny (rec. Jan Randák)
Cormac McCarthy: Tahle země není pro starý (rec. Martin Svoboda)
Josef Hlaváček: Cvičení z estetiky (rec. Karel Kolařík)
Egon Bondy: Bratři Ramazovi (rec. Vladimír Novotný)
Michel Houellebecq: Elementární částice (rec. Aleš Knapp)
Giovanni Catelli: Příjezdy (rec. Veronika Košnarová)
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník