Tvar 21/2007

13. 12. 2007
21TVAR_07.jpg

Poslední – dvacáté první – letošní číslo Tvaru (v kuloárech zvané silvestrovské) přináší na titulní straně (a straně 4) rozhovor s nakladatelem a editorem Vladimírem Pistoriusem. Hovoří se právě o tom, co znamenalo být od začátku devadesátých let v nakladatelské branži: o počátečních impulzech, úspěších, nadějích a úskalích. Doporučujeme všem zájemcům o orientaci v českém vydavatelském prostředí.

Dvakrát je recenzována sbírka Milana Děžinského Přízraky (rec. Jiří Staněk a Jakub Řehák). 

Národy truchlí… Jestli k vám dosud média nedonesla tuto zarmucující zvěst, nevděčná štace přešla Tvaru. Zemřel náš dvorní kritik, autory i čtenáři věrně milovaný Alois Burda. Redakce si ho v nekrologu připomíná s odpovídající pietou.

Jednu otázku jsme položili Ivu FencloviZabil Putina v Karlových Varech, jak přiznal v titulu své poslední prózy. Otázka se týká jeho vztahů s ruskou rozvědkou.

Petr Hora se v nadcházejícím adventním čase vrací k tématu mariánského kultu v Čechách. Jeho vzestupy a pády reflektuje skrze neblahý osud mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí.

Čilý Literární život zachycuje mnohé: večer Tvaru v klubu rybanaruby (Míka, Kremlička, Sádlo), čtení Jáchyma Topola v pražském Českém centru, čtení Lubomíra Martínka ve Fra a křest nové sbírky próz Jaromíra Typlta v kavárně knihkupectví Academia.

Lubor Kasal naposled zodpovídá otázku celoroční ankety o vlezlé písni, co mu zní. Je jím (ne)překvapivě hit Céline Dion My heart will go onEjhle, slovo je trojí – vydechlonadechlo a příloha.

Článek Zuzany Zemanové Bylo půl osmý reflektuje plodnou spolupráci textaře Jana Schneidera a Marty Kubišové, která své nejcennější ovoce přinesla v inspirativních 60. letech. Na téže stránce byla básní položena Hádanka čtenářům: kdo uhodne a bude mít štěstí, získá roční předplatné Tvaru.

Vánoční demoverze Továrny na absolutno podrobuje přísnému dozoru básně všech redaktorů Tvaru. Ušetřena nebyla ani redakční účetní. Krev básníků kape z dvojstránky.

K článku Lukáše Zádrapy z čísla 15/2007 o překládání čínské poezie připojil svoji obsáhlou polemickou reakci překladatel Ferdinand Stočes. Zádrapa mu tamtéž – stejně široce – odpovídá. Pravidelná rubrika Ladislavy Chateau o aktuálním dění ve francouzské kultuře se zaměřuje na odraz frankofonní literatury a filmu v Čechách.

Vrchol silvestrovského čísla představuje dvojstránka věnovaná neznámým brněnským literátům, kteří ve svých dílech oslavili kouzlo města Brna. Texty jsou doplněny exkluzivními fotografiemi sedmileté, velmi nadané umělkyně Thi Xuong Guslaw

Rubrika Beletrie přináší ukázky z povídek a textů Filipa Špeciána.

Výlov provedla Míša Bečková, podběrák jí málem protrhl tučný sumec – Zlaté stránky 2004–2005, Bytové stanice.

Patvar trhá Beverly Hills 90210Zlá ovce pekla vánočku, Václav Bidlo ve své fejetonu přibližuje záludnosti mobilního editoru T9.

Recenzovány byly tyto tituly:
Zadie Smithová: O kráse (rec. Jana Matějková)
Jacques Le Goff: Paměť a dějiny (rec. Jan Randák)
Cormac McCarthy: Tahle země není pro starý (rec. Martin Svoboda)
Josef Hlaváček: Cvičení z estetiky (rec. Karel Kolařík)
Egon Bondy: Bratři Ramazovi (rec. Vladimír Novotný)
Michel Houellebecq: Elementární částice (rec. Aleš Knapp)
Giovanni Catelli: Příjezdy (rec. Veronika Košnarová)

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz