Tvar 16/2007

4. 10. 2007
16TVAR_07.jpg


Šestnácté číslo obtýdeníku Tvar přináší rozhovor s Františkem Listopadem, básníkem, prozaikem, esejistou, dramatikem atd. žijícím v Portugalsku. 8. října František Listopad převezme Cenu Jaroslava Seiferta.

V rubrice Dvakrát je recenzován Nový historismus Jonathana Boltona (rec. Michal Topor a Veronika Košnarová), Alois Burda si pořídil nový záznam do svého čtenářského deníku o knize Edgara Dutky: Záliv osamění a zapomenuté australské povídkyJedna otázka se týká internetové Edice E Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

Petr Motýl se tentokrát ve svém sloupku Osobně zabývá „českou groteskou“, resp. smyslem pro ni.

Zuzana Zemanová si posvítila na texty z nejnovější desky (ale i z těch starších) písničkářky Radůzy, do rubriky Chvála té písni, že mi zní přispěl svou troškou severočeský bard Radek Fridrich.

Série reportáží Jany Matějkové o knihkupcích v menších městech pokračuje průzkumem Klatov.

Život a dílo Micheala Heinricha Rentze, rytce ve službách hraběte Šporka, připomíná ve svém článku Karel Kolařík.

Rozhovor s Petrem Placákem v posledním Hostu (kde si P. P. mimo jiné stěžuje, že si můžeš říkat, co chceš, a nikoho to nezajímá) přece jen zajímal na straně 10 nejen Martina Langera v rubrice Samá voda, ale i Lubora Kasala činícího si výpisky.

Čtenářkou poezie je v tomto čísle básnířka Martina Komárková,

Jiří Olšovský nabízí nástin srovnání Březiny a KirkegaardaLadislava Chateau otvírá jako obvykle své Francouzské oknoSvatava Antošová pozlobí reflexí Knihy o kunděZ přítmí zámeckých knihoven se od Luboše Antonína dozvíme, co si četli kamarádi během dlouhých chvil.

Beletristické stránky patří povídkám Milana ŠťastnéhoJiřího Kratochvila a básníkům Továrny na absolutno. Výlov vedl Michal Jareš, aby utrousil poznámku o knihách Jana Maruny, Marka Sekyry, Seppa Malla a Anny Ciprové.

Regulérní recenzí byly obdařeny tyto tituly:
Ferdinand Stočes: Nebešťan na zemi vyhnaný (rec. Olga Lomová)
Milan Šedivý: Teplický pobyt (rec. Ivo Harák)
Julian Barnes: Arthur a George (rec. Ivo Fencl)
Susanna Clarková: Jonathan Strange a pan Norrell (rec. Anna Cermanová)
Lars Saabye Christensen: Model (Ondřej Vimr)
Martin Langer: Hlásky (rec. Wanda Heinrichová)
Jaroslav Havlíček: Neklidné srdce (rec. Exner)
Jan Válek: Rozkřídlil se pták na trnce plané (rec. Jiří Staněk)
Michel Houellegecq: Možnost ostrova (rec. Zuzana Malá)

Rubrika paTvar se zaobírá Povídkami o Mičurinovi Vjačeslava LebeděvaZlá ovce znalecky komentuje migraci špačků a Václav Bidlo píše o svém Eduardově já.

 

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz