Dvacáté číslo Tvaru jaksi implicitně oslavuje blížící se 140. narozeniny F. X. Šaldy tím, že svou pozornost obrací k reflexi současné literární kritiky, zejména té, která se zabývá českou poezií. Úvodní rozhovor s kritikem Petrem Boháčem nese děsuplný název Poezie už byla, a nezůstává mu nic dlužen.
K literární kritice ve vztahu k poezii se Tvar ještě z různých úhlů pohledu vrací – jednak pokusem Boženy Správcové o shrnující článek (Poločas rozpadu), jednak anketou mezi kritiky o básnických sbírkách, vydaných v roce 2006. Tématu se také týká analýza literárních recenzí v Lidových novinách, kterou pořídil Lubor Kasal.
Dvojrecenze Wandy Heinrichové a Milana Děžinského je věnována poslední básnické sbírce Emila Juliše Pod kůží.
Alois Burda ve svém čtenářském deníku tentokrát doslova rozsápal Fotbalové deníky Jiřího Hájíčka.
Jedna otázka Tvaru míří k překladateli Jindřichu Vackovi (letošnímu laureátovi Ceny Josefa Jungmanna, kterou získal za překlad díla Majsebuch aneb Kniha jidiš legend a příběhů).
Celoroční anketa o vlezlé písni se (tak jako ostatně i rok) chýlí ke konci – v tomto čísle na ni odpovídá básník a hudebník Jonáš Hájek, který je zároveň i čerstvým laureátem Ceny Jiřího Ortena za svou básnickou sbírku Suť. Ortenovu Cenu zmiňují o několik stránek dál také rubriky Literární život a Výpisky z tisku. Českými literárními cenami se zabývá i Petr Motýl ve svém sloupku Osobně, zatímco těmi francouzskými Ladislava Chateau ve Francouzském okně.
Čtenářkou poezie je tentokrát básnířka (v poslední době také prozaička) Svatava Antošová.
K Sudetské pouti Petra Mikšíčka se ve své stati vrací (a dlužno říci, že velmi kriticky) Martin Machovec.
Ohlédnutí za životem a dílem Zdeňka Kožmína, který před čtrnácti dny zemřel, připravil Ondřej Sládek. Exkurze do zámeckých knihoven pod patronátem Luboše Antonína pokračují – pražskou Vinoří.
Na stránkách beletrie je otištěna děsivá prozaická sonda do života učňovské mládeže z litvínovského spisovatele Pavla Růžka. Básně dodali Petr Chvojka a Lucie Žembová.
Výlov je v režii Michala Jareše – jde o tři básnické sbírky, vydané jako příloha literárního časopisu Psí víno. (Kateřina Bolechová: Rozsvícenou baterkou do pusy, Karel Zlín: Nedaleko pyramid & Sonety Seléně, Jan J. Novák: Z deníku po Celanovi).
Recenze regulérní se dostalo těmto knihám:
Eva Volfová: Kočička z kávové pěny (rec. Jana Matějková)
Petra Kubáčková: O andělovi, noční můře, statečném medvídkovi, hodném slonovi, opici a divoké huse (rec. Jana Matějková)
Putování za Svatým Grálem (rec. Jiří Pechar)
Terézia Mora: Den co den (rec. Martin Hrdina)
Stanislav Beran: Až umřeš, nikdo už ti nebude chtít sahat na prsa (rec. Milan Jungmann)
Marta Veselá Jirousová: Procházka s andělem (rec. Igor Fic)
Bohumil Jiroušek: Jaroslav Goll. Role historika v české společnosti (rec. Jan Randák)
Friedrich Dürrenmatt: Hry (rec. Aleš Merenus).
A paTvar, Zlá ovce a fejeton Václava Bidla O staré ledničce a kantorce.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník