Tvar 4/2008

21. 2. 2008
04TVAR_08.jpg

Čtvrté číslo literárního obtýdeníku Tvar zahajuje rozhovor s básníkem Petrem Motýlem, řeč je nejen o vanutí ducha, ale i o maringotkách, vrátnicích, vodě, a také o psaní a čtení.

Dvakrát je recenzována již několikrát diskutovaná Antologie české poezie, kterou loni na podzim vydalo nakladatelství dybbuk. (rec. Ivo Harák a Igor Fic).

Pavel Janoušek devíti sty devětašedesáti slovy hodnotí román Ivy Procházkové Otcové a bastardi.

Jednu otázku klade Tvar Kateřině Čamrové, iniciátorce projektu Živá literatura.

O tzv. objevech v literatuře pro ženy ve 30. letech minulého století píše ve své stati Blanka Hemelíková.

Literární aktuality od Baltu přinášejí v nepravidelně pravidelné rubrice Ján ChovanecMichal Škrabal a Naděžda Slabihoudová.

K článku Oligarchie funkcionářů, anebo spíše paranoia? z Tvaru 2/2008 měli potřebu se vyjádřit Robert Krumphanzl a Terezie Pokorná. K jejich vyjádření pak ještě Lubor Kasal.

Vědecká rubrika Zvěd se očima J. A. Komenského zaobírá zemí, Stanislav Komárek fundovaně odpovídá na otázku, zda je hmyz mstivý a jeho kolega Jiří Sádlo řeší, zda v přírodě existuje globalizace a zda má smysl se takovou otázkou zabývat.

Cyklus Alexandry Berkové O psaní pokračuje čtvrtou částí věnovanou postavě, hrdinovi, průvodci.

Čtenářkou poezie (tou, která komentuje šest básní, aniž by hned od počátku byla determinována jmény jejich autorů) je literární kritička, básnířka a překladatelka Wanda Heinrichová

Nový předseda Obce spisovatelů Vladimír Křivánek zaslal Tvaru stanovisko Rady Obce spisovatelů k případu Památníku národního písemnictví.

Jarmile Lorencové, ženě básníka Zdeňka Lorence, které se na sklonku minulého roku dostalo Stříbrné čestné medaile za odvážnost a obětavé služby prokázané Francii, píše ve svém článku Michal Bauer. Francouzské politické karikatuře se na téže stránce ve své pravidelné rubrice aktualit věnuje Ladislava Chateau.

Dlouhý rozhovor Ladislavy Chateau s Arnoštem Lustigem, započatý již v minulých číslech, pokračuje nyní písemnou rozpravou o Ditě Saxlové, předobrazem Lustigovy literární postavy Dity Saxové.

Antickými zamyšleními nad Famou navazuje na dřívější pojednání o svém nejmilejším předmětu zájmu Petr Janeček, folklorista a autor knihy Černá sanitka a jiné příběhy.

V oddělení beletrie je možno číst povídku Zuzany Zemanové a básně Petra Motýla, jakož i bajku připomínající příběh Davida Steiert-Rauma, doplněný třemi básněmi a kresbou.

Výlovu se zhostila Míša Bečková, aby glosovala knihy S. Boarové, M. Hanelové a J. Jůzlové Tři ženy v Indii, Louise Protata Přijímací zkouška mamsel Flory a Staročeské knihy lékařské.

V recenzní rubrice jsou očím kritiků vystaveny tyto tituly:
Dušan Zbavitel: O copatých mniších, šibalech a nevěrných manželkách. Příběhy ze staré Indie (rec. Renata Svobodová)
Fjodor Šaljapin: Maska a duše. Můj život (rec. Milan Jungmann)
Petra Soukupová: K moři (rec. Jana Matějková)
Martina Komárková: Prašní lidé (rec. Vladislav Reisinger)
Petr Maděra: Černobílé rty (rec. Petr Šimák)
Ivan Margolius: Praha za zrcadlem (rec. Jan Randák)
Simona Racková: Přítelkyně (rec. Jan Hejk)
Pavel Řezníček: Hvězdy kvelbu (rec. Karel Kolařík)
Michal Novotný: To byla doba (rec. Jan Štolba)

PaTvar se s určitým odstupem kochá Zrádným doktorem Fu-Manchu Saxe RohmeraZlá ovce je tentokrát pokud ne hodná, tak alespoň neškodná, a Václav Bidlo nazval svůj fejeton Básně pro FBI.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz