Tvar 7/2008

3. 4. 2008
07TVAR_08.jpg

Sedmé číslo Tvaru přináší rozhovor s Pavlem Novotným, germanistou a inspirativním literárním kutilem z Liberce.  Beletristická stránka je vyzdobena několika jeho „záznamy“, do diskuse o vzniku textů a montování Tvar zapojil i několik výpisků.

Dvojrecenzován“ je Hadí kámen Miloslava Topinky, soubor esejů, který je nutno nejprve rozřezat (rec. Veronika Košnarová a Jakub Chrobák).

Pavel Janoušek ve své rubrice 969 hodnotí knihu Ludvíka Hesse Satyr a nymfičky.

České literatury v Německu se týká Jedna otázka Tvaru pro Christinu Frankenbergovou, ale i o několik stránek dále se vyskytující polemický příspěvek Martina Langera.

Rubrika Zvěd se zabývá šelmami (J. A. Komenský), sebevraždou u zvířat a u lidí (S. Komárek) a smyslem pro spravedlnost (J. Sádlo).

Akademickými Dějinami české literatury 1945–1958, díl II., se zaobírá recenze Aleše Hamana.

Petr Motýl v sloupku osobně píše o dvou hrobech, jednom plném neklidu a druhém naopak plném klidu na břevnovském hřbitově. Rubrika Ejhle, slovo se hihňá jazykovému amatérismu mailových podvodníků. Tematicky příbuzný je svým způsobem i fejeton Václava Bidla na poslední stránce, nazvaný Ani Ň.

Zprávu o festivalu české poezie v Paříži napsal a fotografiemi doplnil básník Milan Děžinský.

Inventář Tvaru pokračuje položkou vosí hnízdo.

Ladislava Chateau píše o knize Joan Didionové Rok magického myšlení, o několik stránek dál pokračuje ve své rozmluvě s Arnoštem Lustigem.

V tomto čísle nechybí ani bulharská aktualita Ivany Srbkové, pokračování románu v dopisech Mezi továrníky a nesmlouvavá čtenářka poezie (jíž je tentokrát básnířka Irena Václavíková, resp. Irena Šťastná).

Dvoustránku věnovanou německým divadelním textům z Terezínského ghetta připravila Lisa Peschel, do češtiny texty přeložil Dalibor Dobiáš.

Protože sedmé číslo Tvaru je liché (tj. není sudé), na straně 15 nalezneme text Luboše Antonína, který pro Tvar již několik let mapuje zámecké knihovny v českých zemích a tu a tam i jinde. Dnes je na řadě Bezděkov u Klatov, strašidelná literatura ze strašidelného zámku.

Próza je zastoupena dvěma dámami – Yvetou Shanfeldovou a Krisztinou Tóthovou.

Výlovu se ujal Michal Jareš a ulovil Jacka Sikoru se sbírkou Příliš pozdě na jaroDivoký advent od Vladimíra Šrámka a Orchestr kostitřase Tomáše Weisse.

Recenze:
Olga Tokarczuková: Poslední příběhy (rec. Jakub Grombíř)
Umění po roce 1900. Modernismus, antimodernismus, postmodernismus (rec. Eliška Těšinová)
Petr Placák: Fízl (rec. Alena Fialová)
Ota Filip: Osmý (rec. Tomáš Kubíček)
Josef Prokeš: Na sviňu svět (rec. Petr Matula)
Dušan Karpatský (ed.): Koráb korálový (rec. Pavel Kotrla)
Martin z Kochemu: Veliký život Pána a Spasitele našeho a jeho nesvětější a nejmilejší matky Marie Panny (rec. Marie Škarpová)

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz