Dvanácté číslo Tvaru zahajuje rozhovor s Patrikem Linhartem, severočeským (nejen) literárním aktivistou. K rozhovoru se pojí i několik Linhartových mikropovídek v zadní části Tvaru a studie Kateřiny Toškové o tomtéž.
V rubrice Dvakrát je hodnocena kniha Miloše Doležala Bodla stínu do hrudního koše (rec. Igor Fic a Anna Cermanová).
Pavel Janoušek na svém obvyklém místě, vyhrazeném recenzi české prózy, kritizuje knihu Martina Fendrycha Slib, že mě zabiješ.
Jednu otázku Tvar položil Zuzaně Mickové, pracovnici propagace nakladatelství Argo – týká se podivuhodného účelu nedávného pobytu spisovatele Paula Coelha.
Nad pravopisem a jeho kodifikací se ve svém sloupku To na jazyku zamýšlí Gabriel Pleska.
K čemu je dobré umět číst prozradila tentokrát Pavlu Novotnému studentka Zuzana.
Studie Vladimíra Křivánka je věnována pěti podobám experimentu v české poezii dvacátého století.
O burnsománii ve Skotsku referuje Kateřina Zemčíková, o udělení Zlaté stuhy, ceny za dětskou literaturu, píše Jana Čeňková.
Čtenářkou poezie je Iva Košatková.
Svůj příspěvek k stému výročí narození Vladimíra Neffa věnoval Michal Jareš nepříliš známým raným textům tohoto spisovatele, objevil v nich i roztomile zparodovaného Vítězslava Nezvala.
K polemice mezi pány Králem a Trávníčkem se zajímavou úvahou vrací Jakub Vaníček.
Obrázky z přítmí zámeckých knihoven jsou věnovány architektuře a související výstavě Libri Architektonici, kterou pořádá Národní muzeum ve Žďáru nad Sázavou.
Poznámku k aktuálními vývoji Literárních novin přičinila Ladislava Chateau; o hrdinné diverzní činnosti Quijotově neúnavně informuje Ivan Matoušek.
Beletristické stránky Tvaru hostí (kromě zmíněných povídek Patrika Linharta) též prózu Stanislava Vávry, jednoho z Libeňských psychiků, a báseň Martina Langera.
Výlov vedl Lubor Kasal, v síti mu uvízlo dvé studií – Mluvená próza i verš Františka Daneše a James Bond a major Zeman Petra A. Bílka.
Recenze:
Tereza Riedlbauchová: Don Vítor si hraje a jiné básně (rec. Jan Hejk)
Marie Stryjová: Pokojík (rec. Lukáš Prokop)
Ladislav Puršl: Mločí mapa (rec. Karel Piorecký)
Arnon Grunberg: Tirza (rec. Václav Trpka)
Vavřinec Leandr Rvačovský: Massopust (rec. Alice Joudalová)
Ĺudovít Didi: Cigánkina veštba (rec. Ján Chovanec)
Jáchym Topol: Chladnou zemí (rec. Aleš Haman)
Oleg Malevič: Osobitost české literatury (rec. Jaroslava Janáčková)
PaTvar napsal Ladislav Janovec – objektem zájmu se mu stali Kluci, holky a Stodůlky Evy Bernardinové. Poslední rozptýlení se pomalu snáší do podoby Franze Kafky a jeho hrobu na pražských Vinohradech. A Zlá ovce? Dělá vtipy jako ze šesté třídy základní školy...
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník