Osmnácté číslo časopisu Tvar zahajuje rozhovor s Milanem Urzou, mladým básníkem a hudebníkem. Z jeho dosud nevydané prózy Jeremiášův vztek je ukázka v zadní části Tvaru.
Dvojrecenzi je podrobena korespondence Jaroslava Durycha Listy drahým (rec. Petr Hora a Kamila Přikrylová).
Pavel Janoušek se kriticky zaobírá prozaickou knihou Stanislava Berana Hliněné dny, Jednu otázku položil Tvar Jiřímu Peňásovi, od října vedoucímu redaktorovi kulturní rubriky Lidových novin.
Ohlédnutí za Janem Řezáčem připravil Aleš Haman.
O veřejném statku a veřejném prostoru uvažuje na základě poslechu rozhlasového rozhovoru s Václavem Bělohradským Lubor Kasal.
Osudy Michala Mareše, podivuhodné postavy české poválečné žurnalistiky, se staly předmětem zkoumání literárního historika Michala Jareše. Několik dokumentů svědčící o době i o tomto novináři přináší Tvar na straně 6 a 7. Dokumentární je i příspěvek Aleny Wagnerové, které při pátrání v archivech nečekaně vyvstal před očima příběh jednoho člověka zachycený prostřednictvím jeho dopravních přestupků. Ne zcela známou historií se zabývá také článek Lisy Peschel o čtenářském a diskusním klubu v terezínském ghettu.
Nad obrazy středověku ve filmech ve své stati uvažuje Petr Kopal.
Hrdinkou ankety o tom, proč je dobré umět číst, je tentokrát Stáňa Svítková, cestovatelka.
Další částí pokračuje také anketa o pohádkách, se svým zásadním dětským setkáním s pohádkou se svěřuje básník Jiří Staněk, Božena Správcová a kritik Jiří Zizler.
Svatava Antošová pokračuje v sérii reportáží z knihoven, nyní přišla na řadu Městská knihovna Veselí nad Lužnicí a Městská knihovna Kynšperk nad Ohří.
Smrtí se zabývá Ladislava Chateau v rámci pravidelných francouzských aktualit, Michal Škrabal poukazuje na slovo matjes. Rybí tematika probleskne také v jeho Výlovu, tentokrát z Toulcova dvora.
Obrázky ze zámeckých knihoven, které pro Tvar připravuje Luboš Antonín, jsou opět trochu alchymistické. „Nikdy nevytvoříš jednotu z ostatních věcí, pokud předtím sám nedosáhneš jednoty!“
Pokud jde o beletrii, vedle zmíněné Urzovy prózy lze se pokochat poezií Jany Šilerové a Radka Fridricha.
Recenze:
Dorrit Cohnová: Co dělá fikci fikcí (rec. Veronika Košnarová)
Ondřej Fibich – Iva Řandová: Nebe studánek I. Pověstné prameny Šumavy, Pošumaví a Jihozápadních Čech (rec. Ivo Harák)
Josef Jedlička: České typy a jiné eseje (rec. Tomáš Bojar)
Anthony Browne: Úprk rozumu (rec. Martin Malenovský)
Arnošt Lustig: Eseje (rec. Martin Skýpala)
Albrecht Hagemann: Fidel Castro (rec. Jakub Vaníček)
Brane Mozetič: Andělé (rec. Hana Mžourková)
Eva Oubramová: Co zbývá (rec. Jan Hejk)
PaTvar (Alexej Pludek: Tudy chodíval Ječmínek), Zlá ovce a Vlaďčino Poslední rozptýlení.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník