Jednadvacáté, tedy poslední letošní číslo literárního obtýdeníku Tvar přináší rozhovor s tiskařským šotkem. Šotka vypodobnilo i několik výtvarníků (Viktorie Rybáková, Vít Ondráček, Pavel Kreml a Martin Tomášek), zasvěcený článek o životě a díle tiskařského šotka napsal pod názvem Malé škodlivé bytí šéfredaktor Psího vína, básník a tiskař Petr Štengl.
Dvakrát je recenzován titul Ivy Frühlingové Příběhy modelek (rec. Michal Škrabal a Hana Lundiaková), Příběhy o lásce Michala Viewegha hodnotí ve své pravidelné rubrice Pavel Janoušek.
Na otázku Tvaru (kde by chtěla být pohřbena) odpovídá Vlaďka Kuchtová, autorka seriálu o hrobech a náhrobcích českých literátů, který se v letošním roce objevoval na poslední stránce.
Za dobrou práci jsme zahráli Karle Erbové, Zasláno zaslal Michal Černík, poznámku k výslovnosti OIKOYMENH Vít Slíva.
Ejhle slovo (osyka) našel a okomentoval Michal Škrabal, závěrečné číslo ankety K čemu je vám dobré umět číst patří Elišce a Jeníkovi, jejichž přemítání zaznamenal Pavel Novotný. Sloupek Svatavy Antošové se týká EKG, glosy Patrika Linharta pod souhrnným názvem Haló, tady čistička pak všeho možného.
Zlá ovce nechala v mimořádném vstupu nahlédnout hluboko do svého soukromí, na 32 políčkách s ní od začátku do konce prožijeme celé jedno psychoanalytické sezení (resp. ležení). Kdysi stačil divan u Freuda, to je název zamyšlení Ladislavy Chateau nad projektem Kvalita, který si klade za cíl vytvořit systém hodnocení výsledků během vzdělávání. Ladislavino pravidelné Francouzské okno je pak věnováno jídlu.
V tomto čísle je také závěrečná část ankety Moje pohádka, ve které se spisovatelé zamýšlejí nad pohádkou, která je v dětství obzvlášť fascinovala. Setkáme se s pohádkami Vladislava Reisingera, Martiny Komárkové, Ondřeje Macury, Petra Hrušky a Milana Urzy.
Stať rekapitulující 20 let existence nakladatelství Paseka pro Tvar napsal Zdenko Pavelka, starý židovský rok bilancuje v rámci nepravidelné rubriky polských aktualit Štěpán Balík.
Jan Štolba polemizuje s recenzí Radka Fridricha na Arénu Pegas Pavla Petra.
Obrázky z přítmí zámeckých knihoven jsou po sérii potvor v minulých číslech zalidněny rytinami antických bohů a bohyň a tvoří tak v rámci tohoto čísla jakousi oázu klidu a útěšného spočinutí.
Jednadvacátou částí se uzavírá Autor Quijota Ivan Matoušek. Vale.
Beletristická část je zahemžena šotky, písňovými texty Pavla Novotného, a také poemou Zlatobýl (s texty populární hudby též související) z dílny literární celebrity těchto dní, Lam Panty. Také je zde možno číst nekrolog Jaromíra Hořce a ďábelský Výlov Michala Jareše. Porybný se do úlovků pustil s vervou hodnou lepší věci, chlupy (resp. šupiny) lítají ze sbírek Pozdní vyznání Marie Rivai, Příšeří se Radka Lehkoživa, Svěcení podstatných slov Václava Daňka, Ve spánku sluncem jsi voněl Pavla Petra, Ruce Goliášovy/Ruce Davidovy Miloše Horanského, Zelená bříza/ Zpěvy pro otce a Obrazy/ Krajiny/ Hry Jana Riedlbaucha a Poniklec Vladimíra Stibora.
Recenze:
Eva Hauserová: Cvokyně (rec. Eva Klíčová)
Sü ‚Č΄-mo: Píseň spadaného listí (rec. Zdenka Heřmanová)
Vlaďka Vokurková-Košková: Dny blízké odpovědi (rec. Simona Martínková-Racková)
Jan Králík (ed.): Každý den s češtinou (rec. Gabriel Pleska)
Antoine Compangnon: Démon teorie. Literatura a běžné myšlení (rec. Martin Poch)
Josef Kostohryz: Básně. Povídky a jiné prózy (rec. Eva Škamlová)
Anica Jenski: Dnes půjdu za ženu (rec. Ivo Harák)
Nick Cave: Smrt Zajdy Munroa (rec. Jarmila Křenková)
PaTvar ústy Iva Fencla vítá knižní vydání filmového scénáře kultovního Mrazíka, Zlá ovce má vánoční problém a poslední Poslední rozptýlení se odehrává nad náhrobkem Járy Cimrmana.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník