Tvar 17/2009

15. 10. 2009
Tvar17-2009.jpg

Sedmnácté číslo časopisu Tvar je věnováno pohádkám. Či spíše uvažování o pohádkách. Úvodní rozhovor poskytl věhlasný spisovatel a vypravěč Václav Kahuda, obálku dále zdobí také dvě básně Radka Malého a čerti Josefa Váchala. Za obrázky uvnitř čísla děkujeme Markétě Laštuvkové a pohádkovým knížkám, o nichž se vede řeč.

Dvojrecenze se věnuje sbírce povídek Ádáma Bodora Návrat k sově (rec. Jarmila Křenková a Martin Malenovský), recenzním okénkem Pavla Janouška se můžeme podívat na novou prozaickou knihu Martina Reinera Lucka, Maceška a já.

Jednu otázku položil Tvar Václavě Ledvinkové, týká se pohádek v Českém rozhlase. Gabrielovi Pleskovi se tentokrát napsal spíš... metasloupek než sloupek, ale i tak je vcelku roztomilý.

A teď to přijde: anketa mezi lidmi od literatury o tom, která pohádka pro ně byla tou zásadní a proč. Odpovídá překladatelka Ana Adamovičová, spisovatelka Radka Denemarková, básník, prozaik, hudebník a botanik Petr Hrbáč, prozaik a filozof Stanislav Komárek, básnířka Kateřina Kováčová, literární kritik, básník a hudebník Jan Štolba, básník Petr Král a básník a grafik Roman Erben

Netradičně pojatá je i tradiční tvarovská rubrika Čtenář poezie. Čtenářů je více a jmenují se Lucka, Natálka a Matěj; předkládána je jim hlavně poezie pro děti (ale nejen ta). Děti vystupují také v další rubrice –  Proč je dobré umět číst dosti zajímavě vysvětlují Daliboru Demelovi bratři Donovan a Mikuláš.

Tematický je rovněž reportážní příspěvek Svatavy Antošové o letošním festivalu Jičín – město pohádky, článek Iva Fencla o Čtyřlístku Ljuby Štíplové; pohádky hledal v zámeckých knihovnách dokonce i náš stálý zpravodaj Luboš Antonín.

Zahraniční aktuality dodala Ladislava Chateau (Francie) a Hana Whitton (Velká Británie), zatímco Sancha Panzu přestalo bavit vladaření na ostrově (17. pokračování Autora Quijota Ivana Matouška).

Pokud jde o beletristickou část Tvaru, té poskytl ukázku z nové prózy Jiří Kratochvil (Svatba ve squatu), o básnickou dvojstranu se postaral Radim Bártů.

Pohádkově je pojednán také Výlov Lubora Kasala – navzdory tomu, že glosovaná díla s pohádkami nic moc společného nemají: jde o Podněcování a trest. Téměř další hra Václava Havla a Alchymistu Paula Coelha.

Recenzní rubrika:
Pavel Špaček: Jonáš & spol. (rec. Jan Jurek)
Kateřina Tučková: Věra Sládková: Prozaické dílo (rec. Zuzana Zemanová)
Alice Jedličková, Ondřej Sládek (eds.): Vyprávění v kontextu (rec. Vladimír Trpka)
Marek Mariusz Tytko: Setkání s Jiným (rec. Petr Šimek)
Pavlína Lesová: Dítě mlhy (rec. Simona Martínková-Racková)
Sága o Hervör a králi Heidrekovi Moudrém (rec. Ondřej Vimr)
Cormac McCarthy: Krvavý poledník (rec. Ján Chovanec)
Hermann Hesse: O létání (rec. Martin Veselka)

V paTvaru se Ivo Fencl porochnil v Severu a Jihu Johna JakeseZlá ovce také přispěla do anketního mlýna svou oblíbenou pohádkou a Poslední rozptýlení Vlaďky Kuchtové je zasvěceno náhrobku Jaroslava Haška.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 30. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz