Sedmnácté číslo časopisu Tvar je věnováno pohádkám. Či spíše uvažování o pohádkách. Úvodní rozhovor poskytl věhlasný spisovatel a vypravěč Václav Kahuda, obálku dále zdobí také dvě básně Radka Malého a čerti Josefa Váchala. Za obrázky uvnitř čísla děkujeme Markétě Laštuvkové a pohádkovým knížkám, o nichž se vede řeč.
Dvojrecenze se věnuje sbírce povídek Ádáma Bodora Návrat k sově (rec. Jarmila Křenková a Martin Malenovský), recenzním okénkem Pavla Janouška se můžeme podívat na novou prozaickou knihu Martina Reinera Lucka, Maceška a já.
Jednu otázku položil Tvar Václavě Ledvinkové, týká se pohádek v Českém rozhlase. Gabrielovi Pleskovi se tentokrát napsal spíš... metasloupek než sloupek, ale i tak je vcelku roztomilý.
A teď to přijde: anketa mezi lidmi od literatury o tom, která pohádka pro ně byla tou zásadní a proč. Odpovídá překladatelka Ana Adamovičová, spisovatelka Radka Denemarková, básník, prozaik, hudebník a botanik Petr Hrbáč, prozaik a filozof Stanislav Komárek, básnířka Kateřina Kováčová, literární kritik, básník a hudebník Jan Štolba, básník Petr Král a básník a grafik Roman Erben.
Netradičně pojatá je i tradiční tvarovská rubrika Čtenář poezie. Čtenářů je více a jmenují se Lucka, Natálka a Matěj; předkládána je jim hlavně poezie pro děti (ale nejen ta). Děti vystupují také v další rubrice – Proč je dobré umět číst dosti zajímavě vysvětlují Daliboru Demelovi bratři Donovan a Mikuláš.
Tematický je rovněž reportážní příspěvek Svatavy Antošové o letošním festivalu Jičín – město pohádky, článek Iva Fencla o Čtyřlístku Ljuby Štíplové; pohádky hledal v zámeckých knihovnách dokonce i náš stálý zpravodaj Luboš Antonín.
Zahraniční aktuality dodala Ladislava Chateau (Francie) a Hana Whitton (Velká Británie), zatímco Sancha Panzu přestalo bavit vladaření na ostrově (17. pokračování Autora Quijota Ivana Matouška).
Pokud jde o beletristickou část Tvaru, té poskytl ukázku z nové prózy Jiří Kratochvil (Svatba ve squatu), o básnickou dvojstranu se postaral Radim Bártů.
Pohádkově je pojednán také Výlov Lubora Kasala – navzdory tomu, že glosovaná díla s pohádkami nic moc společného nemají: jde o Podněcování a trest. Téměř další hra Václava Havla a Alchymistu Paula Coelha.
Recenzní rubrika:
Pavel Špaček: Jonáš & spol. (rec. Jan Jurek)
Kateřina Tučková: Věra Sládková: Prozaické dílo (rec. Zuzana Zemanová)
Alice Jedličková, Ondřej Sládek (eds.): Vyprávění v kontextu (rec. Vladimír Trpka)
Marek Mariusz Tytko: Setkání s Jiným (rec. Petr Šimek)
Pavlína Lesová: Dítě mlhy (rec. Simona Martínková-Racková)
Sága o Hervör a králi Heidrekovi Moudrém (rec. Ondřej Vimr)
Cormac McCarthy: Krvavý poledník (rec. Ján Chovanec)
Hermann Hesse: O létání (rec. Martin Veselka)
V paTvaru se Ivo Fencl porochnil v Severu a Jihu Johna Jakese, Zlá ovce také přispěla do anketního mlýna svou oblíbenou pohádkou a Poslední rozptýlení Vlaďky Kuchtové je zasvěceno náhrobku Jaroslava Haška.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník