Tvar 7/2009

2. 4. 2009
Orbis_Pictus.jpg

Sedmé číslo Tvaru je věnováno především dnešní „pedagogické revoluci“ a didaktické reformě. Prostor byl poskytnut celé škále zúčastněných stran – redakce oslovila v anketě tři pedagogy, MŠMT, které vypracování odpovědi zadalo Výzkumnému  ústavu Pedagogiky, a šest nedávných středoškolských studentů a maturantů. Téma korunuje závěr kontra-eseje Pavla Janouška Didaktici všech zemí, spojte se!, z nějž poměrně zřetelně vyplývá, že šťastných zítřků smysluplného vzdělávání se hned tak nedočkáme.

Dvakrát byla recenzována vzpomínkovo-poetická kniha španělské básnířky Clary Janésové Oféliina píseň, recenzí se ujali Vladimír Křivánek a Jan Hejk. Pavel Janoušek v ReCancu pochválil román Jiřího Pehe Tři tváře anděla.

V pravidelné anketě Občas neškodí vrátit se úplně na začátek odpovídá na otázku Proč je dobré umět číst? prodavačka luxusních psacích potřeb Eva Šliková. „Konečně bulvár čte i Meda Mládková (...). Taková inteligentní žena a taky si přečte bulvár. Tak proč ne já?“

Ejhle slovem je kontroverzní výraz kontroverzní, sloupek Svatavy Antošové se věnuje ruské novele Gastarbajtr a ruské zálibě vynalézat „zárodky jevů, které se o mnoho let později rozlily po celé Evropě“.

Jednu otázku jsem položili Petru Vaňkovi, který právě rozjíždí kdysi pozastavený projekt Knihotoč.

K významnému osmdesátému jubileu Milana Kundery Tvar otisknul dvě statě na slovo vzatých kunderologů – osobní vzpomínku Květoslava Chvatíka na seznámení a další celoživotní setkání a úvahu nad Kunderovým pojetím románu od Aleše Hamana.

S rozsáhlou kritikou posledního dílu korespondence Voskovce a Wericha od Martina Machovce polemizuje jeho vydavatel, Jiří Tomáš z nakladatelství Akropolis. 

Petr Pavlovský se věnuje úspěšné sérii knih městského folklóru Petra Janečka Černá sanitka a rozkrývá různé podoby této trilogie, jak se jí chopil rozhlas a poté i televize. Zdena Šmídová referuje o podobách francouzské kultury v Čechách – o výstavě fotografií Bernarda Lesainga a návštěvě spisovatele Bernarda Werbera.

Poutavé starobylé ilustrace ze zámeckých knihoven tentokrát pocházejí z knih Holanďana Arnolda Montana, ve čtení Dona Quijota pokračuje posedmé i Ivan Matoušek

Stránky beletrie zaplnily povídky Veroniky Brožkové a Martina Vaverky a poezie pro děti Víta Janoty.  

Pohled na demonstraci Za Česko kulturní, upořádané před Muzeem hudby 25. 3. 2009, podává Božena Správcová. V článku/reportáži Děti kapitána Granta je popsáno, proč, za koho a jak se umělci v těchto dnech tolik berou.

Knižní Výlov podnikla Anna Cermanová – malé recenzi tak neunikl Jan Paul a kniha Deník pošetilého milence a memoárový kompilát rodiny Ježků Sen o Miramare.

Recenzní rubrika obsahuje texty o těchto titulech:
Ivan Martin Jirous: Okuje (rec. Igor Fic)
Josef Moník: Psi bez rodokmenu (rec. Erik Gilk)
Milorad Pavić: Papírové divadlo (rec. Petr Šimák)
Czeslaw Milosz: Svět (rec. Michal Jareš)
Jakuba Katalpa: Hořké moře (rec. Jana Matějková)
Pavel „Hirax“ Baričák: Raz aj v pekle vyjde slnko. Kým nás láska nerozdelí: Hladania. (rec. Ján Chovanec)
Don DeLillo: Padající muž (rec. Jan Jurek)
Dušan Zbavitel: Bengálská literatura. Od tantrických písní k Rabíndranáthu Thákurovi (rec. Olga Lomová) 

PaTvar se zabývá známou, proslulou a též proklínanou tetralogií A. Ripleyové Scarlett, pokračování ještě mnohem známějšího Jihu proti Severu. Poslední rozptýlení přibližuje místo posmrtného odpočinku Karla Hynka Máchy.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz