Tvar 2/2011

20. 1. 2011
Tvar 02-2011.jpg

Druhé letošní číslo zahajuje rozhovor s básníkem Pavlem Rajchmanem, řeč je převážně o poezii. Rozhovor doplňuje ukázka z jeho nového rukopisu.

Dvojité recenzi je podrobena publikace Jaroslava Meda Literární život ve stínu Mnichova (rec. Jakub Vaníček a Lukáš Borovička).

Románem Jaroslava Kříže Život na úvěr se zabývá recenze Pavla Janouška.

Jan Gabriel napsal poznámku o pražské výstavě Amadea Modiglianiho a na otázku, týkající se nového překladu románu Vojna a mír, položil Tvar Liboru Dvořákovi.

Svatava Antošová se ve svém sloupku pozastavuje nad zrušením rozhlasového Zeleného peří, které ostatně v rozhlase už jednou zrušeno bylo.

V překladu Ondřeje Skovajsy vychází také esej Denise Levertovové Prameny básně.

Jakub Vaníček ve své rubrice Vyvření struktur zkoumá „partyzánský román“, Ladislava Chateau informuje o pařížské výstavě, týkající se spisovatele Romaina Garyho.

Na svém místě je glosátorská Čistička Patrika Linharta i drásavý záznam vyprávění životních peripetií malířky Heleny Skalické.

Co všechno v Tvaru vyšlo v loňském roce, si může zájemce zopakovat v Obsahu ročníku 2010, který je každoročně nejen nutným zlem, ale i jistou rekapitulací.

Druhou částí pokračuje též próza Jiřího Navrátila Temně rudé otěže.

Beletrie je tentokrát čistě poetická, kromě již zmíněných básní Pavla Rajchmana se zde můžeme setkat také s novou tvorbou Pavla Sobka a Víta Janoty. Na poezii se vypravil i Michal Jareš v rubrice Výlov. Komentuje mj. básnické sbírky Doufám, že si rozumíme Tomáše Niederhafnera, Kubusota Veroniky Bellové a Prosévání času (Sedmihran) Bohumila Robeše.

Recenze:
Petr Štengl: 3 + 1 (rec. Petr Motýl)
Dorota Maslowská: Dva ubohý Rumuni, co uměj polsky (rec. Vladimír Novotný)
Antonín K. K. Kudláč: Literatura přes palubu (rec. Aleš Haman)
Erik Gilk: Prozaická zastavení (rec. Aleš Haman)
Ivan Adamovič (ed.): Vládcové vesmíru (rec. Martin Stručovský)
Pavel Jiráček: Kognitivní interpretace českého verše (rec. Eva Klíčová)
Dušan Prokop: Kniha o Máchově Máji (rec. Dalibor Tureček)
Ian McEwan: Nevinný (rec. Boris Hokr)
Aarto Paasilinna: Prostopášný modlitební mlýnek (rec. Jakub Grombíř)

Poslední strana přináší životopis Roberta Louise Stevensona na pokračování (autorem je Ivo Fencl), Výročí a v rubrice Mezi žánry napsala Kateřina Štroblová o knize Ticho hrocha od výtvarníka Davida BöhmaZlá ovce tentokrát rozjímá nad prózou.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz