Šesté číslo Tvaru (vycházející v době masopustní) je téměř celé věnováno jídlu. Inspirováno bylo obludným množstvím kuchařských receptů a „kulinaření“, valících se z médií, resp. potřebou podívat se na tento fenomén z různých stran a prozkoumat i jeho temná sklepení.
O to se snaží především esej Michala Janaty Trojí degradace jídla: Jíme, co nevíme a o několik stránek dále také článek Michaela Hausera Jídlo jako ztracený výbuch života. Na anketní otázku Jaký byl váš zásadní zážitek s jídlem a jak případně ovlivnil váš další život? odpovídají Stanislav Dvorský, Jaroslav Erik Frič, Petr Hrbáč, Jana Červenková, Vladislav Reisinger, Kateřina Kováčová, Ivan Matoušek a Petr Král. Úvahou Čím se kdo sytí přispěl Adam Borzič, O jídle a nejídle píšou Kateřina a Pavel Ctiborovi. Článek Petra Janečka Pomluvy v zemi hojnosti se zaobírá jídlem v současném městském folklóru a je doplněn několika typickými ukázkami anekdot, pověstí a fám. Řád jídla vstoupil i do rubriky Vyvření struktur Jakuba Vaníčka, jídlo je námětem Obrázků z přítmí zámeckých knihoven. Helena Skalická tentokrát Pavlu Novotnému vypráví (v cyklu Jak ses měla, Heleno?) „Třeba jak sme žrali ty psy.“ Ladislava Chateau komentuje loňské rozhodnutí UNESCO zařadit na seznam nehmotného kulturního dědictví také francouzské gastronomické umění.
Na beletristických stránkách je rozprostřena Miniantologie básní, kde se jí, úryvek z žabohlenní meditace po jedné svatební hostině D. Ž. Bora a výpisky o jídle ze Stanislava Komárka. O výtvarný doprovod se postaraly fotografie Daniela Šperla.
Z nejídelních částí Tvaru zmiňme dvojrecenzi na Soustředné kruhy Věry Linhartové (rec. Veronika Košnarová a Petr Král), recenzi Pavla Janouška na knihu Karla Buše Jsme tady s tebou, sloupek Gabriela Plesky, Opravnu Jiřího Rambouska, Temně rudé otěže Jiřího Navrátila (6. část), Cestu do pravěku během několika let (mravoličný článek Boženy Správcové) a prohlášení pracovníků ÚČL AV ČR k zvýšení DPH na knihy.
O Výlov (požární nádrže) se postarala Wanda Heinrichová, komentuje výbor z básní Rainera Marii Rilkeho A já v plamenech a Zádumčivé plameny Hanse Arpa.
Recenze:
Jiří Dynka: Naučná stezka Olšanské hřbitovy (rec. Simona Martínková-Racková)
Nikolaj Terlecký: Don Kichot ze Sodomy (rec. Vladimír Novotný)
David G. Hochman: Omluva Julii (rec. Eva Škamlová)
Veronika Švandová: Světelný střep (rec. Miroslav Fišmeister)
Logos 1/2 2010 (rec. Vladislav Reisinger)
Jaromír Zemina: Via Artis, Via Vitae (rec. Jan Gabriel)
František Všetička: Garance grotesknosti. O umělecké tvorbě Romana Ráže (rec. Karel Komárek)
Ivan Wernisch: Nikam (rec. Božena Správcová)
Na poslední straně se opět vracíme k životu a dílu Roberta Louise Stevensona, které nám převyprávěl Ivo Fencl (tentokrát se zaobírá Ostrovem pokladů). Zlá ovce se po svém vyjadřuje k jídlu a důchodové reformě, rubrika Výročí připomíná narozeniny Pavla Ctibora a v rubrice Mezi žánry se dozvíte, jaká je kuchařka Zdeňka Trošky aplikovaná v praxi.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník