První letošní číslo Tvaru zahajuje rozhovor s exilovým literárním kritikem a vědcem Květoslavem Chvatíkem.
Dvojrecenze (prostřednictvím Jiřího Staňka a Milana Exnera) hledá klady a zápory v prvotině Strychnin a jiné básně, za kterou její autor Marek Šindelka obdržel Cenu Jiřího Ortena.
Hrdinkou Čtenářského deníku Aloise Burdy je kniha mladé prozaičky Jakuby Katalpy Je hlína k snědku?.
Nad texty Josefa Jedličky se ve své studii zamýšlí Veronika Košnarová.
V tomto čísle Tvar pokračuje svými exkurzemi do textů písničkářů a skupin populární hudby statí Zuzany Zemanové o Sestrách Steinových, hudby, resp. písňových textů se dotýká také zbrusu nová rubrika Chvála té písni, že mi zní – na otázku, která píseň, ať už vítaná či nevítaná, se respondentovi v poslední době usadila v hlavě, odpovídá spisovatelka Alexandra Berková.
Literární aktuality ze zahraničí přináší jednak Štěpán Balík (z Polska), jednak Ladislava Chateau (z Francie).
První číslo Tvaru bohužel otiskuje také dva nekrology: v Lounech ve věku 86 let zemřel básník Emil Juliš a téhož dne v Praze zemřel také překladatel ze slovinštiny František Benhart.
Čtenářem poezie je tentokrát literární kritik a vědec Jiří Zizler.
O rozkolísanosti identity postav u F. M. Dostojevského a o podobném jevu v postmoderně píše ve své stati profesor Zdeněk Mathauser.
Do porovnání dvou dramat – Topolova Půlnočního větru a Hrubínova Oldřicha a Boženy se v článku České bájesloví jako obraz současnosti pouští Nikola Richtrová.
Luboš Antonín se ve své pravidelné rubrice o zámeckých knihovnách věnuje knihovně na zámku Hostim.
Beletristická část Tvaru je obsazena verši Milana Šedivého, Kateřiny Bartlové, Jonáše Hájka, Inky Machulkové a povídkou Jiřího Kratochvila.
Do nového roku pokračuje i rubrika Výlov – v knihách, které nenašly recenzenta, zcela výjimečně loví Božena Správcová. Pravidelná recenzní rubrika pak probírá tyto tituly:
Milena Lenderová: Tragický bál. Život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu
Igor Malijevský: Družba
Aarto Paasilinna: Autobus sebevrahů
Mona Ozoufová: Revoluční svátky 1789–1799
Milan Exner: Hoch s myší
Tankred Dorst: Krásné místo
Jiří Dynka: Tamponáda
Jan Royt: Slovník biblické ikonografie
Pokračuje i rubrika paTvar, neboť zásoby literárního paskvilu jsou nevyčerpatelné, pokračuje rubrika Výročí, protože čas i nadále ubíhá, a pokračuje i Václav Bidlo se svými fejetony a Zlá ovce s komiksem, protože jsou stateční.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník