Tvar 1/2007

11. 1. 2007
01TVAR_07.jpg

První letošní číslo Tvaru zahajuje rozhovor s exilovým literárním kritikem a vědcem Květoslavem Chvatíkem.

Dvojrecenze (prostřednictvím Jiřího Staňka a Milana Exnera) hledá klady a zápory v prvotině Strychnin a jiné básně, za kterou její autor Marek Šindelka obdržel Cenu Jiřího Ortena.

Hrdinkou Čtenářského deníku Aloise Burdy je kniha mladé prozaičky Jakuby Katalpy Je hlína k snědku?.

Nad texty Josefa Jedličky se ve své studii zamýšlí Veronika Košnarová.

V tomto čísle Tvar pokračuje svými exkurzemi do textů písničkářů a skupin populární hudby statí Zuzany Zemanové o Sestrách Steinových, hudby, resp. písňových textů se dotýká také zbrusu nová rubrika Chvála té písni, že mi zní – na otázku, která píseň, ať už vítaná či nevítaná, se respondentovi v poslední době usadila v hlavě, odpovídá spisovatelka Alexandra Berková.

Literární aktuality ze zahraničí přináší jednak Štěpán Balík (z Polska), jednak Ladislava Chateau (z Francie).

První číslo Tvaru bohužel otiskuje také dva nekrology: v Lounech ve věku 86 let zemřel básník Emil Juliš a téhož dne v Praze zemřel také překladatel ze slovinštiny František Benhart.

Čtenářem poezie je tentokrát literární kritik a vědec Jiří Zizler.

O rozkolísanosti identity postav u F. M. Dostojevského a o podobném jevu v postmoderně píše ve své stati profesor Zdeněk Mathauser.

Do porovnání dvou dramat – Topolova Půlnočního větruHrubínova Oldřicha a Boženy se v článku České bájesloví jako obraz současnosti pouští Nikola Richtrová.

Luboš Antonín se ve své pravidelné rubrice o zámeckých knihovnách věnuje knihovně na zámku Hostim.

Beletristická část Tvaru je obsazena verši Milana ŠedivéhoKateřiny BartlovéJonáše Hájka, Inky Machulkové a povídkou Jiřího Kratochvila.

Do nového roku pokračuje i rubrika Výlov – v knihách, které nenašly recenzenta, zcela výjimečně loví Božena Správcová. Pravidelná recenzní rubrika pak probírá tyto tituly:
Milena Lenderová: Tragický bál. Život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu
Igor Malijevský: Družba
Aarto Paasilinna: Autobus sebevrahů
Mona Ozoufová: Revoluční svátky 1789–1799
Milan Exner: Hoch s myší
Tankred Dorst: Krásné místo
Jiří Dynka: Tamponáda
Jan Royt: Slovník biblické ikonografie

Pokračuje i rubrika paTvar, neboť zásoby literárního paskvilu jsou nevyčerpatelné, pokračuje rubrika Výročí, protože čas i nadále ubíhá, a pokračuje i Václav Bidlo se svými fejetony a Zlá ovce s komiksem, protože jsou stateční.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz