Tvar 6/2007

22. 3. 2007
06TVAR_07.jpg

Šesté číslo literárního obtýdeníku Tvar přináší rozhovor s Janem Jeřábkem o souvislostech umělecké kritiky a psychoterapie.

Dvojímu kritickému pohledu je podrobena kniha Jana Balabána Jsme tady. Příběh v deseti povídkách (rec. Aleš Merenus a Milan Jungmann).

Čtenářský deník Aloise Burdy referuje o četbě knihy Insida od S. T. Quincyho.

Tvar, uchvácen anketní otázkou z prvního letošního čísla Hosta, položil otázku analogickou - a to hned třem redaktorům jmenovaného periodika.

Polemiku mezi nordisty, která vypukla v v minulých číslech Tvaru, uzavírá František Fröhlich, zatímco Lubor Kasal přesným statistickým výpočtem vyvrací jednu ze zákeřných fám o obtýdeníku.

Aby polemik nebylo málo, přičinil Aleš Haman několik poznámek k Nesoustavným poznámkám Jiřího Trávníčka o románu, které již více než rok krášlí stránky časopisu Host.

Celoroční anketa o vlezlé písni pokračuje zpěvem Miloše Urbana (píseň Blizard), je to však jen krátké harmonizující vydechnutí: hned na další stránce se opět argumentuje a nesouhlasí, Lubor Kasal polemizuje s některými soudy o českém literárním prostředí, které v rozhovoru pro A2 prezentoval editor Jan Šulc.

O tom, jak se ve Francii vydávají knihy, píše ve své pravidelné rubrice Ladislava Chateau, pokouší se pojmenovat obecné tendence a dokládá je na příkladech putování konkrétních autorů od nakladatelství k nakladatelství.

Na následující straně dohořívá "plzeňská" polemika básníka Tomáše T. Kůse a kritika Vladimíra Novotného, bez drobné polemicky se tentokrát neobešla ani stránka vyhrazená Čtenáři poezie - jímž je básník Martin Langer.

Pod názvem Literatura je citová paměť se skrývá rozhovor se spisovatelem Arnoštem LustigemZuzana Zemanová ve svém článku připomíná Karla Pecku a hledá v jeho díle prvky humoru.

Aby polemik v tomto čísle nebylo málo, Milan Exner se pustil do recenze na knihu Zdeňka Mathausera, jíž vyčítá nepochopení Husserla.

Luboš Antonín mapuje v zámeckých knihovnách výskyt literatury první poloviny 20. století.

Na stránkách věnovaných beletrii se setkáme s prozaickými texty Jana Sojky a Kurta Gebaera, jehož kresby tvoří výtvarný doprovod čísla. Poezie je zastoupena ukázkou z připravované knihy Prašní lidé básnířky Martiny Komárkové.

Lovkyní pod redakčním stolem je tentokrát Anna Cermanová.

Pravidelnou recenzní rubrikou prošly tyto knihy:
Michal Ajvaz: Příběhy znaků a prázdna (rec. Veronika Košnarová)
Marie Šťastná: Akty (rec. Jonáš Hájek)
Sylva Fischerová a Jiří Starý: Původ poezie (rec. Aleš Haman)
Jan Franz: Eseje, kritiky, dopisy (rec. Karel Kolařík)
Ladislav Soldán: Miloš Dvořák, literární historik, kritik a básník (rec. Ivo Harák)
Pavel Kohout: To byl můj život?? (rec. Alena Fialová)
Kubánská čítanka (rec. Jakub Grombíř)

PaTvar drtí zlého křečka, Zlá ovce zřejmě vylízala Vratné láhve a Václav Bidlo poslal Kopii fejetonu.

 

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz