Tvar 8/2007

19. 4. 2007
08TVAR_07.jpg

Osmé číslo Tvaru otevírá rozhovor s Jakubou Katalpou s podtitulem Zamrzlou kapkou krve. Prozaička hovořila o svém pseudonymu a jménech obecně, o samotě a útrapách recenzí. Katalpa dále zapózovala u katalpy (tj. stromu). Rozhovor je doplněn básní Martina Langera Aware/Jaro

Alois Burda fundovaně rozkrývá svět bulváru a celebrit, jak jej zachytil v próze Doktor Petarda Jan Krůta.

Vladimír Novotný píše o Lužických SrbechEjhle slovo padlo na výraz stáťáci. V anketě o vlezlé písní se vyznává krátce a hutně Emil Hakl. Na Jednu otázku odpovídá Petr Štengl.

I v osmém čísle se daří vzkvétajícímu záhonku polemiky. K Hamanovým poznámkám k diskusi o „omylech“ světové literatury připojuje svou odpověď Jiří Trávníček. Statí Hamanovou (Tvar 6/2007) i celou diskusí, započatou v Hostu, se inspiruje i polemický příspěvek Květoslava Chvatíka.

Peníze pálil po hrstech! Objevný článek Zdeňka Rubeše doplňuje bílá místa v obrazu osobnosti folkloristy a pohádkáře Josefa Štefana Kubína především v období po druhé světové válce. Tvar doplnil sugestivní mezititulky – Proti papežským sluhůmPohlcen penězi.  

K titulu nekrologu Byla jedna legenda jménem Egon Bondy už nelze nic dodat. Neblahá rubrika je v čísle naplněna ještě jednou – odchodem básníka Jiřího Rulfa.

Čtenářem poezie je literární historik Karel Kolařík

Vladimír Křivánek se v ukázce z připravované knihy Kolik příležitostí má báseň zabývá publikačními návraty osmdesátých let.

Ve Finské sauně Eero Balka se dovídáme o vedlejších účincích soutěže písní Eurovize, Francouzským oknem lze nahlédnout do programu pařížského 27. knižního veletrhu. 

Nad tvorbou Arnošta Goldflama se zastavil Lubomír Sůva. V článku Příběhy brněnského voyera líčí Goldflamovu zálibu ve smrti fiktivní a jeho tajemné sepětí s žitými dějinami dvacátého století, jak je částečně sehrál a částečně improvizoval v pěti večerech představení Voyer.

Luboš Antonín tentokrát osvětlil přítmí těch zámeckých knihoven, které skrývaly rané lékařské knihy a pojednání o zdraví. Doplněno dobovými výjevy amputací a trepanací.

Beletristická rubrika přináší nejnovější texty Kateřiny Kováčové, přírůstky k anonymitě v umění a krátkou pohádku Jana Koubka.

Michal Jareš lovil v kalných vodách Výlovu, na světlo vynesl Aloise Marhoula, Rudyarda Kiplinga, Richarda Kittu Katarínu Molčanovou.

PaTvarem je pro osmé číslo sborník začínajících autorů Signál 62, který vydalo Naše Vojsko v roce 1962: mladí branci zde literárně obcují s armádou. Vzdělaná, leč Zlá ovce cituje Bezruče i ShakespearaVáclav Bidlo ve fejetonu Květa k sežrání uvažuje o zdravé stravě.  

Dvakrát je recenzováno Citlivé město. Eseje z mýtopoetiky Daniely Hodrové (Veronika Košnarová a Zdeněk Hrbata). Dále byly recenzovány tyto tituly:
Jurij Adruchovyč: Rekreace. Slavnosti Vzkříšené Ducha. (rec. Alena Morávková)
Oksana Zabužko: Sestro, sestro (rec. Alena Morávková)
Robert Walser: Pomocník (rec. Michal Topor)
Bedřich Fučík: Paralipomena (rec. Mojmír Trávníček)
Petr Král: Svědek stmívání (rec. Ivo Harák)
Ludvík Středa: Srázy (rec. Milan Exner)
Jonathan Coe: Pár trotlů (rec. Miroslav Kotásek)
Herbjørg Wassmo: Dům se slepou verandou (rec. Ondřej Vimr)
Orphan Pamuk: Istanbul. Vzpomínky na město. (rec. Zuzana Malá)

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz