Tvar 9/2007

3. 5. 2007
09TVAR_07.jpg

Obálku devátého čísla Tvaru zdobí rozhovor s divadelníkem Radimem Vašinkou. Mluví se o poezii psané, slyšené i hrané, historii divadel X a Orfeus, názorech na autorská čtení a Bondyho stolu z Nerudovky. Rozhovor doplňuje báseň Ludvíka Kundery Bezpád.

Dvakrát je zhodnocena sbírka deseti „divných“ povídek Mrtvý holky Miloše Urbana – recenzovali Aleš Haman a Petr Hrtánek.

 

Alois Burda se potěšil sbírkou povídek Lubomíra Martínka Olej do ohně. Včil mosí říct, že se mu to docela lúbí. Rubrika Zasláno se též týká Aloise Burdy – nad jeho stylem polemizují Šárka Bubíková a Lubor Kasal.

Vladimír Novotný píše o rozrůstající se úrodě nové prózy i poezie v západočeském kraji. Ehjle slovem je dopékárna.

Polemika žije, tentokrát v příspěvku Boženy Správcové – Kam kráčíš, Hoste? Podobným směrem, konkrétně ke kritice kritiky, neboli k poznámce k poznámce Jiřího Trávníčka, míří odpověď Aleše Hamana. Z pozic opačných, tedy z pozice tvůrce, přistupuje k románu ve svém obsáhlém příspěvku Jiří Kratochvil – Jak se píše román.

Francouzské okno Ladislavy Chateau přiblížilo českým poměrům ne nepodobné stesky francouzských divadelníků, jedno zdařilé nastudování Koltésovy hry a výstavu surrealisty Arshila GorkyhoPolské zloto zablýsklo nad hrabalovským večerem v Krakově, Paynově a Kahudovým čtením ve Varšavě a cenzurním tlakem radikálních katolíků tam i v celém Polsku.  

Postřehy z předávání cen Magnesia Litera naživo i skrz televizní obrazovku zprostředkovali Anna Cermanová Martin Langer, druhý jmenovaný tak v tomto čísle zahajuje svou novou glosátorskou rubriku s názvem Samá voda

Čtenářem poezie je Jan Štolba.

Rubriku Literární historie naplnil článek Karla Kolaříka „Jest úzko, úzko v Čechách“, osvětlující aspekty vztahu Jiřího Karáska ze Lvovic a Zdenky Braunerové s ukázkami jejich korespondence.

O Menzelově filmovém zpracování románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále a jeho vazbách k předloze píše Martina Doležalová.

Zámecké knihovny v procesu podvojné záměny aneb „spřízněny volbou“ – tajemný titul Přítmí zámeckých knihoven Luboše Antonína se vztahuje k záměně knihoven Duchcova a Litenčic.

Rubrika Beletrie uvádí fragmenty hry Radky Denemarkové Peřiny ve vaně a básně Daniela Hanšpacha. Doplňuje je fejeton Gabriely Musilové.

Výlov pod dozorem Michala Škrabala vytáhl na světlo Zdeňka JaníkaJean-Philippa Touissanta a Jana a Jana Vedralovy.

Za paTvar je označena kniha Ondřeje Neffa Jeruzalémský masakr motorovou pilou. Enigmatická Zlá ovce povídá cosi o včeličkách a Václav Bidlo se zamýšlí nad neposkvrněností.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz