Druhé číslo literárního obtýdeníku Tvar přináší rozhovor s překladatelem Jiřím Joskem – o studentech, Shakespearovi, o vydávání knih a samozřejmě i o překladech, překládání a překladatelích. Z překladatelské dílny Jiřího Joska pochází také Shakespearův sonet na první straně a v beletristické části Tvaru povídka Rudyarda Kiplinga.
V rubrice Dvakrát je představena básnická kniha Svatavy Antošové Vlčí slina (rec. Jiří Staněk a Božena Správcová), recanc Pavla Janouška se vrací k Milostnému dopisu klínovým písmem Tomáše Zmeškala.
Jedna otázka se týká projektu LiStOváNí, nakladatelství Dauphin se ústy svého majitele Daniela Podhradského ohrazuje proti některým výrokům v recenzi Jiřího Trávníčka na knihu Lászla Darvasiho a polemická glosa Lubora Kasala diskutuje s článkem Jiřího Štolby v časopise A2.
O sloupky se letos se Svatavou Antošovou bude pravidelně střídat Gabriel Pleska, právě v tomto čísle zahajuje svou řadu s názvem To na jazyku.
Delší blok uvnitř čísla, který připravil Jaromír Typlt, je věnován stému výročí narození Josefa Kocourka: najdeme tu dva články (z per Michala Jareše a Jaromíra Typlta), kocourkovskou anketu, ve které odpovídá Tašo Andjelkovski, Viktor Šlajchrt, Jakub Řehák, Vít Ondráček a Jan Dvořák, fotografie, portréty a ilustrace ke Kocourkovým textům, a na beletristických stránkách také ukázka z rozsáhlejší Kocourkovy prózy Jensen a lilie.
O dvou velkých dámách uměleckého světa píše ve svém Francouzském okně Ladislava Chateau.
Karel Piorecký, který v číslech 20/2008 a 1/2009 představil svůj pohled na současnou poezii, odpovídá na polemické ohlasy Jonáše Hájka a Zdeňka Hornera (týkající se hlavně poezie na internetu), které se mu v minulých číslech snesly na hlavu. Text je doplněn ukázkou diskuse nad Pioreckého článkem z internetového literárního serveru Písmák.
Prostřední čtyři strany tentokrát zabírá obsah minulého ročníku – pro někoho nutné zlo, pro někoho užitečná rekapitulace a případný podnět k znovurozhrabání domácí hromádky sběru.
S druhým pokračováním přichází Autor Quijota Ivan Matoušek – svůj donkichotský projekt obšírněji představil v rozhovoru Tvaru č. 1.
Na stránkách věnovaných beletrii najdeme kromě zmiňovaného Kiplinga a Kocourka také povídku Ivana Binara.
Výlov Michala Škrabala je tentokrát věnován jedné jediné knize – Devět let v pekle Sněžany Dimitrovové.
V recenzní rubrice nalezneme tyto tituly:
Jonathan Litell: Laskavé bohyně (rec. Martin Hrdina)
Jiří Opelík: Čtrnáctero prací o Karlu Čapkovi a ještě jedna o Josefu Čapkovi (rec. Aleš Haman)
Leena Lehtolainenová: Zasněžená žena (rec. Gabriel Pleska)
Stanislav Komárek: Zápisky z Orientu. Zápisky z Okcidentu (rec. Jakub Vaníček)
František Mikš: Grombich. Tajemství obrazu a jazyk umění. Pozvání k dějinám a teorii umění (rec. Eliška Těšinová)
Martin Šmaus: Židle pro Štefana (rec. Petr Hrtánek)
Alek Popov: Zelný cyklus (rec. Ondřej Zajac)
PaTvar, Zlý jednorožec a Poslední rozptýlení na poslední straně...
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník