Šesté číslo literárního obtýdeníku Tvar zahajuje rozhovor s prozaikem Tomášem Zmeškalem, v beletristické části Tvaru najdeme též jeho povídku.
Dvojrecenzi byla podrobena básnická sbírka Vladimíry Čerepkové (rec. Jakub Chrobák a Michal Jareš), tématem recenze Pavla Janouška se stala Veronika vražednice Ladislava Mušky.
Jedna otázka směřuje Liboru Dvořákovi a týká se ruské literatury.
Stránka je doplněna Zahráním za dobrou práci (ministru kultury ČR) a zaslaným Otevřeným dopisem Obce spisovatelů (témuž).
Gabriel Pleska ve svém sloupku oprašuje čamaru a Pavel Janoušek zveřejňuje první část svých kontraúvah o dnešní pedagogické revoluci Didaktici všech českých zemí, spojte se! K tématu didaktiky, konkrétně výuky českého jazyka a literatury, se váže také anketa mezi vysokoškolskými pedagogy, kteří nejen budoucí středoškolské učitele literatury školí, ale zároveň (v podobě uchazečů o studium) mají celkem dobrý přehled o výsledcích jejich snažení.
Ejhle slovo objevila v proudu dní Svatava Antošová, celoroční anketa Občas neškodí vrátit se úplně na začátek aneb K čemu je vám dobré umět číst? pokračuje výpovědí pana Příhody (připravil Dalibor Demel).
Ladislava Chateau v rámci svého Francouzského okna referuje o pařížské výstavě Emil Nolde, la rétrospective;Čtenářem poezie v režii Svatavy Antošové je básník a vinař Pavel Kukal.
Literární historie je zastoupena první částí dvoudílné statě Pavly Kreuzigerové o Václavu Černém Proč právě on?
Ohlédnutí za nedávno zesnulým překladatelem a básníkem Janem Vladislavem připravil Michal Jareš, součástí vzpomínkového bloku je také úryvek z nepublikovaného rozhovoru Petra Kotyka.
Z přítmí zámeckých knihoven Luboše Antonína tentokrát vylezli draci, zatímco statečný Quijote bojuje se začarovaným Maurem a hlasování o sedle a postroji končí hromadnou rvačkou.
Poetické stránky Tvaru hostí šest slovinských básníků a jednoho bulharského, pohár prózy je naplněn již zmiňovanou povídkou Tomáše Zmeškala (Šaty).
Výlov vedl Lubor Kasal – glosoval Zastavení v hloubce času Jany Witthedové, Sborník prací 7. ročníku Literární a výtvarné soutěže o cenu prof. Antonína Voráčka, Osobnost a dílo Viléma Závady v bibliografických datech Ivy Málkové a Daniela Řeháka a nakonec ještě Životy záletných dam Pierra de Bourdeille.
Pravidelná recenzní rubrika je obsazena těmito tituly:
Antologie současné ukrajinské povídky (rec. Alexej Sevruk)
Olga Tokarczuková: Běguni (rec. Martin Malenovský)
Radek Malý: Malá tma (rec. Karel Piorecký)
Michal Ajvaz: Cesta na jih (rec. Veronika Košnarová)
Josef Hrdlička: Obrazy světa v české literatuře (rec. Aleš Haman)
Bára Gregorová: Kámen – hora – papír (rec. Jana Matějková)
Helene Uri: Ti nejlepší z nás (rec. Anna Cermanová)
Balla: Cudzí (rec. Ján Chovanec).
Z rubriky Oznámení upozorňujeme alespoň na ohlášenou veřejnou rozpravu mezi Petrem Králem a Jiřím Trávníčkem, která se uskuteční 8. dubna večer v posluchárně č. 200 na FF UK, moderovat ji bude Petr A. Bílek.
PaTvar se zaobírá legendární knihou Svéhlavička ženuškou, literárním to pokleskem Elišky Krásnohorské, Zlá ovce vstoupila do pohádky a Poslední rozptýlení krouží kolem života, díla a náhrobku Jindřicha Štyrského.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník