Osmé číslo literárního časopisu Tvar přináší rozhovor s básníkem Vladislavem Reisingerem, doplněný v příslušné části časopisu též ukázkami z poezie tohoto autora.
Dvakrát se Tvar zaobírá knihou Ivana Wernische Kominické lodě, kterou nedávno vydalo nakladatelství Druhé město (rec. Božena Správcová a Michal Jareš).
Pavel Janoušek ve své rubrice, zaměřené na současnou českou prózu, hodnotí Svatého démona Pavla Brycze.
Jednu otázku Tvar položil Radkovi Fridrichovi, Literární život připomíná tyto akce: křest knihy Clary Janésové Oféliin hlas, Veřejnou rozpravu mezi Petrem Králem a Jiřím Trávníčkem, Literární šleh v budějovickém SUDu a čtení Jakuba Čermáka v Dobré čajovně v Teplicích.
Sloupek Gabriela Plesky stepuje na hranici měsíce daní a měsíce knihy, v rubrice Ejhle slovo se Michal Škrabal pokouší vyprostit z křížovek pověstné tlo.
Divoké reakce už v korekturách způsobil článek Jakuba Vaníčka Krize? Kritika? Dějiny? Neklidný je svým způsobem i esej Milana Valacha Chvála intolerance. (Oba články jsou doplněny Výpisky z FXŠ).
Anketa na pokračování K čemu je vám dobré umět číst?, o jejíž přípravu se dělí Dalibor Demel a Pavel Novotný, pokračuje odpovědí Annette Kriegerové, manažerky německého nakladatelství.
O audioknihách napsal Petr Pavlovský, čtenářkou poezie je tentokrát Jana Matějková.
V tomto čísle také zahajuje Svatava Antošová své putování po veřejných knihovnách – a to v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi.
Článkem Richarda Změlíka Tvar alespoň trochu připomíná desáté výročí úmrtí Vladimíra Macury. Patnáctá stránka je tradičně zasvěcena Autorovi Quijota Ivanu Matouškovi a Obrázkům z přítmí zámeckých knihoven Luboše Antonína, z dalších pravidelností nechybí Francouzské okno Ladislavy Chateau.
Z beletrie možno číst, kromě zmíněné poezie Vladislava Reisingera, též verše Lenky Juráčkové a další pokračování básnické dílny Továrna na absolutno, kde dosud nezavedené a začínající poety trénuje obávaný kontrolor Bc. Vitold Ljaguška.
Při Výlovu hostovala Ladislava Chateau, a toto jsou její sólokapři: Marie Švermová: Vzpomínky, Rusko plné křížů Alexandra N. Jakovleva a Vzpomínání Dagmar Steinové.
Rozsáhlejšího kritického ohlasu se dostalo těmto knihám:
Daniel Vojtěch: Vášeň a ideál (rec. Michal Topor)
Zdeněk Němeček: Tvrdá země (rec. Vladimír Trpka)
Adam Borzič, Kamil Bouška, Petr Řehák: Fantasía (rec. Karel Piorecký)
Arnošt Vaněček: Vor medúzy (rec. Aleš Haman)
Josef Vojvodík: Povrch, skrytost, ambivalence. Manýrismus, baroko a (česká) avantgarda (rec. Veronika Košnarová)
Irena Štěpánová: Teréza Nováková (rec. Jaroslava Janáčková)
Petr Kotyk: Deset tisíc změn se znovu mění. Dno všeho vrchol prázdnoty. Rozhovory a promluvy českých literátů z let 1990-1995 (rec. Petr Šimák)
Miroslav Salava: Zabít se tiše (rec. Jan Hejk)
Zbývá paTvar, Zlá ovce, Výročí a Poslední rozptýlení.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník