Tvar 9/2009

30. 4. 2009
Tvar09-2009.jpg

Deváté číslo Tvaru zahajuje rozhovor s Mirkem Kováříkem, dlouholetým neúnavným propagátorem poezie a zároveň jedním z nejvýraznějších českých recitátorů.

Předmětem dvojrecenze je román Jiřího Kratochvila Slib (rec. Aleš Haman a Vladimír Trpka), pravidelně předsunutá recenze Pavla Janouška hodnotí sbírku povídek Aleny Zemančíkové Bez otce.

Jednu poněkud nepříjemnou otázku Tvar položil Jiřímu Padevětovi, řediteli nakladatelství Academia: Proč se v síti knihkupectví Academia přestal prodávat Tvar a některé další kulturní časopisy? Odpověď příliš nepotěší.

Pod názvem Ve stavu nepřetržitého ohrožení se skrývá esej Vladimíra Křivánka o lužickosrbské literatuře, rozhovor s Alekem Popovem, který vedl Ondřej Zajac, se zase týká literatury bulharské a tamního kulturního prostředí.

Nad Kontinentem nikoho Zdeňka Lorence uvažuje Petr KrálSvatava Antošová věnovala svůj sloupek přemítání nad projektem Creative Commons, který by mohl napomoci volnému zpřístupnění literárních děl na internetu.

Nad čtvrtým vydáním Éry prázdnoty Gilese Lipovetského se zamýšlí František Both-Plzenecký.

V celoročním průzkumu na téma Proč je dobré umět číst pokračuje Pavel Novotný záznamem výpovědi emeritního reportéra Josefa Švarce. Pokračuje i série reportáží o knihovnách Svatavy Antošové – tentokrát se můžeme dočíst o historii, současnosti a atmosféře knihovny K. H. Máchy v Litoměřicích.

Za pozornost stojí vzpomínka Jany Červenkové na Felixe Vodičku – od jehož narození letos v dubnu uplynulo sto let.

Z pravidelných rubrik nechybí Francouzské okno Ladislavy ChateauAutor Quijota Ivan Matoušek ani Obrázky z přítmí zámeckých knihoven Luboše Antonína.

V části beletristické lze číst ukázku z novely Štěpána Prince a výběr z veršů Michaela Lorence.

Výlov vedla Anna Cermanová: glosuje knížky Patricie Cornwellové V ohrožení a Stránky pro tebe Sylvie Brownriggové.

Recenze:
Olga Richterová: Napříč kůrou (rec. Jan Hejk)
Patrick McCabe: Zimní les (rec. Martin Malenovský)
Jana Šrámková: Hruškadóttir (rec. Anna Cermanová)
Muriel Barberyová: S elegancí ježka (rec. Veronika Košnarová)
Jan Zahradníček: Mezi nás prostřena noc...Dopisy z vězení (rec. Kamila Přikrylová)
Václav Vokolek: Zástavy srdce (rec. Aleš Haman)
Petr Borkovec: Berlínský sešit (rec. Petr Odehnal)

paTvaru Iva Fencla se Pollyana vdala, Zlá ovce uvažuje nad vynalézavostí černých pasažérů a Posledního rozptýlení se dočkáme u náhrobku Josefa Kajetána Tyla.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 30. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz