Haló, tady čistička!

24. 2. 2012

Pojem neonormalisace, který sice nerad, ale přesto razím jako definici naše věku, sestává se z moha drobných příznaků. Jedním z nich je návrat pragocentrismu. Rodilý Pražan nepochopí, o čem je řeč, ale zrůdná náplava ví. Časopis Instinkt, který kupuji a který – jak by řekla Kůstka – „má železný vaječníky“, v čísle 3/XI dal kapky všem z regionů. Medle v úvodníku se píše, že kvůli lednovým mrazům „zvláště Pražáci propadli trudnomyslnosti“. Dále čtu článek o filmech, kde se píše: „Zato v té Americe největší toalety a nejdražší obleky! Třeba je my Pražané taky jednou dohoníme.“ A to je jen malá ukázka. Jak se asi cítí obyčejný Čech ze střední středně vzdělané vrstvy, který bydlí v satelitním městečku někde u Kolína? Po přečtení Instinktu má jistotu, že udělal velkou chybu, že bydlet ve vlajícím cípu města není totéž jako bydlet ve vlajícím cípu Prahy.

 

Kolikrát se stane, že člověk, literát, v hospodě zaplatí knihou. Dobří věřící lidé na severu věří, že jim zaplatím, i když je celkem jisté, že mi nikdy nevyjde tolik knih, abych své sliby dokázal naplnit. Tuhle jsem si však byl jistý, že těch deset piv knihou jménem Památný den v Duxu Duchcováku zaplatím. Nakladatel se však ozval s tím, že tu knihu vydá pouze na čtečce. Duchcovák nepochopil: „Chci knihu, nebo peníze, na aplikace mrdám!“ Primitiv ze šachty!

 

Už nikdy si ten Instinkt nekoupím, řekla mi Lucie, ale musela jsem kvůli tobě, že je tam rozhovor s Haklem. Nasral ji ten prostý fakt, že na obálce byl Řepka s pupkem ve tvaru mičudy a jeho obtěžkaná žena, která jako jediná z tisíce dalších pochopila prostý fakt, že pokud se nafotí na titulku v jináči, stane se stejným sexuálním světovým idolem jako Demi Moorová. Inu, taková jsou fakta: oba rozhovory byly zajímavé, jak s Haklem a Evou Turnovou, tak s Řepkou a tou jeho. Leč čistě lidsky a z hlediska marketingu by byla lákavější fotka na titulku s fotbalovým Řepkou a nahým Haklem s bachorem ve tvaru knihy.

 

Překvapila mě zpráva, že švédská firma chce nahradit modelky opravdovými virtuálními modely. Jeden 3D novinář se divil: To snad budou mola plná robotů? Takový je svět mol, my však v české literatuře vytvářet virtuální spisovatelky naštěstí nemusíme. Protože je prostě máme. 

 

Další páně Linhartovy glosy najdete v každém čísle Tvaru.

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz