Na celoroční anketní otázku Dalibora Demela odpovídá Petra Grimová, výkonná ředitelka Asociace profesionálních obchodníků
K čemu jsou vám vůbec knihy?
Knihy jsou mi potěšením, zábavou, odpočinkem a informačním zdrojem. Knížky mě provázejí etapami života. Ráda vzpomínám na dobu, kdy rodiče dostávali poukázky ROH [Revoluční odborové hnutí, odborová organizace v době před listopadem 1989 – pozn. red.] na nákup knih ke Dni dětí a my s mojí sestrou si za ně šly kupovat knížky na prázdniny. Většinu z nich jsem měla v prvních čtrnácti dnech prázdnin přečtenou. I když tenkrát byl omezený výběr, některé knížky pro mě měly neocenitelnou hodnotu a některé z nich se staly průvodcem poznávání života. Snad proto jsem poměrně záhy přešla od knih dětských k literatuře pro dospělé, protože jsem zjistila, že ty příběhy jsou barvitější a sofistikovanější. Během gymnaziálních a vysokoškolských let jsem zvládla přečíst povinnou klasickou literaturu, ale začala mě zajímat i literatura faktu, protože Wikipedia v té době neexistovala. Teď se snažím o to, abych pochopila, že to denní dobrodružství není tak dobrodružné, jak se může malým dětem zdát, a přeorientovala jsem se na detektivky. A těším se na další období, které mě čeká společně se synem. Už se porozhlížím po aktuální oblíbené dětské literatuře, abych mu ukázala, co všechno dokáže kniha.
Kolik jste ochotná za knížku vysolit?
Jelikož jsem čtenář, který si musí na knížku zvyknout, najít na ni čas a ona se musí stát mým kamarádem, ke kterému se ráda vracím, tak já jsem ten typ člověka, co si knihy kupuje, pokud o ně stojí. Nevadí mi vazba paperbacků, protože mi nejde o vzhled, ale o obsah. Nejsem příznivcem nákladných knih, které pak stojí v knihovně jako díla, která putují generacemi, ale i takové mám. Ideální cena za knihu je do stovky, ale za beletrii, kterou chci, dám i pět set.
Připravil Dalibor Demel
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník