Na BBC Radio Four v rámci pořadu Start the Week připravil novinář a komentátor Andrew Marr debatu, které se zúčastnili harvardský liberální filozof Michael Sandel, britská ekonomka Diane Coyleová a ruský opoziční politik Grigorij Javlinskij, týkala se současné krize (další zaklínadlo). Raději rovnou poznamenám, že nikdo z nich se nehlásí k levicovému radikalismu – spíše se jedná o liberály v původním smyslu slova. Všichni účastníci diskuze se v základu shodli, že dnešní krize kapitalismu je plodem toho, co lze nazvat tržním triumfalismem. Filozof Sandel, jehož reakce mě nejvíce zaujaly, odlišuje tržní ekonomiku od tržní společnosti: „Tržní ekonomika je cenný nástroj… Avšak tržní společnost je společnost, kde je téměř vše na prodej. Je to takový způsob života, v němž tržní hodnoty proniknou do všech oblastí a vytlačí z nich důležité netržní hodnoty.“ Sandel si dále všímá, jak se samotný pojem trhy (dnes asi nejmocnější zaklínadlo) proměnil v podivnou abstraktní autoritativní moc.
Čtu-li v tisku, že trhy jsou znepokojeny výsledkem voleb v té či oné zemi, musím si zákonitě položit otázku, co je to za mytologickou obludu, která vystupuje v plurále? Zdá se, že se jedná o neosobní přírodní sílu, která vládne všem aspektům života, a nebudeme-li poslušní, vše se přirozeně ve zlé obrátí. Trhy jako jakýsi novodobý karmický zákon, trhy jako kosmický řád vynesou svůj neomylný rozsudek nad námi omylnými lidmi. Lépe než CO je však třeba se ptát: KDO jsou to ty trhy? Sandel k tomu poznamenává: „Trhy nejsou abstraktní jevy, jsou to instituce, jsou součástí společnosti, mají určité konkrétní lidi, zájmové skupiny, mocné.“
Vida, máme zde dva podstatné poznatky. Ideologie a vláda trhu se pokoušejí proniknout všechny oblasti života (včetně osobního života, jak zdařile předvádí reklamní a zábavní průmysl), čímž vykazují jisté totalitní rysy. A dále, zbavíme-li zaklínadlo trhy jeho moci, naskytne se nám o poznání lidštější perspektiva. Víme, na čem jsme. Kdosi nás ovládá. Nikoli přírodní nutnost nebo kosmický řád – ale lidé jako my. (Obdobně to platilo pro jiná dějinná zaklínadla tohoto typu, např. strana či církev by mohly vyprávět…) A proti lidem se můžeme postavit, můžeme se vzepřít…
O dalších zaklínadlech a mocných slovech lze číst ve Tvaru č. 12/2012
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník