editorial Adama Borziče

9. 9. 2013

Milí čtenáři Tvaru,

po prázdninové odmlce se opět setkáváme. Přestávka nabádá k zamyšlení, pauza si žádá reflexi. Když jsem na svých letních toulkách zabloudil myšlenkami k Tvaru, probouzel se ve mně zvláštní pocit. Radost s poněkud temným tónem v pozadí. Nutil jsem své vnitřní ucho, aby rozpoznalo povahu té zneklidňující hudby, a zaslechl jsem z hlubiny zranitelnost.

Mám radost, že se Tvar pod mým vedením nesesul do žádného Tartaru, že navázal na práci předchozí redakce a vydal se vstříc novým končinám. Upřímně se raduji z mnoha textů, které jsme otiskli. Těší mě, že většina čtenářských ohlasů je velmi vstřícná, a radost mi udělaly i dobře míněné kritické rady. Ano, některé reakce mě také naplnily smutkem – žasl jsem nad fundamentálním neporozuměním a leckdy špatně maskovanou nenávistí. Snad i to přispělo k mé zranitelnosti.

Medituji-li nad ní, nezatajím před sebou, že ji do velké míry lze připsat nejistotě člověka, který se vrhnul do moře práce, s níž dosud neměl zkušenosti. A zatímco jsem obdivoval své zkušené kolegy v redakci, často mnou proudily vlny nejistoty. Má zranitelnost má jistě původ v narcistní dětské touze (pro básníky časté) být přijímán a milován bezezbytku. Může kořenit i v touze po absolutnosti, která není na světě možná. Ano, cítím se někdy ve své pozici křehký, nejistý... Zoufám si nad unáhlenými rozhodnutími, lituji zbrklých reakcí a jindy neschopnosti adekvátně odpovědět. Až příliš ostře si uvědomuji své chyby, svá tápání a snahu se zorientovat. Intenzivně slyším v nitru první otázku, kterou Bůh klade v Bibli člověku: Adame, kde jsi? A velmi často na ni neumím odpovědět.

Poznal jsem ale, že jen vědomým přijetím zranitelnosti se otevírá její tajemství. Být zranitelný znamená nechat sebou otřást, znejistit, zasáhnout, dotknout, prostoupit. Z prvotního úleku se může vynořit síla slyšet zranitelnost druhých a odpovídat na ni soucitem a pravdou. Náš svět zranitelnost nevyznává. Do svého tkaniva má vpletené násilí, ať již ho zakládá determinismus kultury, která zapomněla na Ducha, nebo ekonomická nadvláda bohatých nad chudými. Nejzazším projevem strachu z vlastní zranitelnosti je násilí vůči bližním, ať už se projevuje výzvami k lynči, šikanováním zaměstnanců nebo zabíjením a válkami. Jen vědomě přijatá zranitelnost může svět změnit ve snesitelnější místo k životu. Jak napsal Jakub Patočka v reakci na Chelsea Manningovou: svět potřebuje podstoupit změnu pohlaví. Já bych dodal – stát se vědomě zranitelným.

Přeji Vám zranitelný podzim.


Adam Borzič

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz