editorial Adama Borziče

17. 9. 2013

Milí čtenáři Tvaru, 

patnácté číslo našeho obtýdeníku jsme se rozhodli věnovat slovinské literatuře. Vznikalo během stěhování naší redakce, a to pod taktovkou Michala Škrabala, který číslo připravil spolu s několika slovenisty.

Středem je tentokrát exkluzivní rozhovor se spisovatelem a esejistou Borisem Pahorem, jemuž bylo letos v srpnu neskutečných sto let. Opožděně mu tímto gratulujeme! Muži, který je i přes svůj pokročilý věk v neuvěřitelné intelektuální kondici, se sluší naslouchat už jen proto, že se v něm ztělesňují dějiny. Pahor na vlastní kůži zažil nacistický lágr. V rozhovoru, který připravil Radek Novák, mimo jiné říká: „Tam, kde doutná touha po moci, může přijít člověk, který se zmocní vlády a přesvědčí národ, že jedná správně. A taková hnutí se všude okolo nás v Evropě stále objevují. V Maďarsku, v Itálii a co já vím kde všude. Například Berlusconi se nechal slyšet, že koncentrační tábory, které zřizovali Italové, byly rekreační zařízení. To je prostě neofašismus…“

Při pozorování atmosféry (nejen) v naší zemičce se těžko bráním pocitům, že neofašismus je ve vzduchu. Autoritářským tendencím nahrává politická i sociální nestabilita a její první příchutě už okoušíme: růst rasismu, xenofobie, nesnášenlivosti vůči nositelům odlišných postojů, verbální agresivitu. Liberální konzensus se otřásá v základech a je opravdu ve hvězdách, co z něj přežije. Po dvaceti letech demokracie cítíme namnoze hořkou pachuť. O tom, že zklamání z vývoje zasahuje i další postkomunistické země, svědčí i esej O dvacet let později dalšího slavného slovinského autora, básníka a brilantního esejisty Aleše Debeljaka v překladu Aleše Kozára. Je mi sympatické, že ve Slovinsku se autoři vyjadřují ke společnosti a reflektují dobu, aniž by nutně museli zapadat do nějakých škatulek. Je to výraz duchovní zralosti. 

A protože si paměť a Slovinsko daly v našem periodiku dostaveníčko, do třetice Vás chci upozornit na dvě připomenutí osobnosti legendárního slovenisty Františka Benharta z pera Vladimíra Novotného a Aleše Kozára v rubrice Vzpomínka.

Když jsme u paměti, rád bych také nasměřoval Vaši pozornost k cyklu svérázných interpretací Slávy dcery, který jsme zahájili v minulém čísle a jejichž autorem je Martin C. Putna.

Přeji inspirativní četbu!
 

Adam Borzič

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz