Vzpomínky na budoucnost – obsaď a žij!

17. 9. 2013
Pražské památky 2013, foto Michal Bukovjan

V sobotu 31. srpna, dvacet let od obsazení legendárního squatu Ladronka, probíhá v Praze pod názvem Vzpomínky na budoucnost – Obsaď a žij! squatterská slavnost. Odehraje se v deseti dlouhodobě prázdných chátrajících domech, které budou alespoň na tento den oživeny výstavami, koncerty, performancemi, lidovými jídelnami, kavárnami, bary a dalšími spontánními aktivitami veřejné pospolitosti. Deset chátrajících či jinak devastovaných domů po celé Praze bylo vybráno jako deset příkladů nesmyslnosti a neudržitelnosti současného stavu bytové politiky a trhu s nemovitostmi obecně. Proto současně s jejich obsazením a oživením zveřejnily zúčastněné kolektivy k dnešní akci prohlášení dostupné na webových stránkách vzpominkynabudoucnost.squat.net

(Z tiskové zprávy organizátorů akce)

 

Chátrající kusy městské zástavby jsou často vlastněny neprůhlednými firmami, osobami s cizí státní příslušností, akciovými společnostmi se sídly v daňových rájích nebo se čeká, až prostě spadnou a místo nich se postaví nový dům s větší kapacitou. A stát se často neumí nebo nechce o tyto domy postarat. Majitel objekty uzavřel, jsou mrtvé a nevyužité, s přibývajícím časem se stávají rizikovým faktorem pro chodce i okolní infrastrukturu, ulici i pro funkční domy v bezprostřední blízkosti.

Cílem akce v tomto domě bylo prostřednictvím výtvarných zásahů do jeho nefunkčního a neobydleného interiéru upozornit na nevyužitý potenciál opuštěných budov. Squatteři, tak často kamenovaní za narušování cizího majetku, jsou, pokud se podíváme na příklady z jiných evropských zemí, často tou sociální skupinou, která opuštěný objekt zachrání. Zabrání objektu ale není pouze záchranou stavby, mnohdy bývá příslibem aktivizování celé přilehlé oblasti. Z domů obsazených squattery se často stávají centra alternativní kulturní sféry. Dům donedávna zapomenutý tak generuje program, který může být přínosný nejen pro squatterskou komunitu, ale i pro rozvoj okolí. V tomto domě jste měli možnost seznámit se s výtvarnými díly, která vznikla v souladu s étosem a inspirativností squattingu. Naším cílem bylo ukázat, že squatting je kulturně i sociálně přínosná cesta, která zachraňuje a zabydluje domy a vytváří v nich kvalitní kulturní program. Naše skupina čítala 11 umělců (Nová věčnost, Pravá radost, Petr Krátký a Martin Hrubý, Marie Hladíková, Markéta Horáková, Ondřej Čech, Milan Mikuláštík, Aleš Čermák). Chtěli jsme pracovat s domem jako s objektem, včetně úklidu a kultivace místa. Plánem bylo maximální využití prostředků domu a vytvoření jedné velké radikální site-specific instalace.

Vzhledem ke značným komplikacím, časovým i organizačním, které náhodně a naprosto nevyzpytatelně destruovaly plán, jsme se rozhodli vytvořit (pod tíživým časovým limitem devadesáti minut) galerii v jedné bytové buňce. V rozsahu dvou kilometrů na frekvenci 107,00 FM bylo možné naladit parazitní rádio AB-freeradio, které deklamovalo prohlášení akce Vzpomínky na budoucnost. Náhodní kolemjdoucí mohli poslouchat přímo z otevřeného auta na parkovišti před domem. Prostor galerie byl natáčen webkamerou a následně streamován na stránky. Tato technologie rovněž posloužila k záznamu policejního zásahu.

V 15.30 vyvěsily všechny obsazené budovy transparenty a zpřístupnily prostory veřejnosti. Každý dům vytvořil svůj vlastní program; my jsme otevřeli galerii. V průběhu odpoledne a večera přicházely jednotlivé skupiny, jejichž domy byly uzavřeny. Melancholicky romantický dvůr posloužil několika koncertům a debatám. Večer se dům zaplnil a začal nejlepší večírek na konci léta.

Klidné nedělní odpoledne vyplašila policejní intervence: dům – a polovina Pohořelce k tomu – byl ohraničen červenobílou páskou. Ve tři hodiny odpoledne těžkooděná moc zahájila zásah proti 27 lidem uvnitř budovy.


Helena Sequens
 

 
Na dobré adrese sídlí řada, foto Adam Stanko Sobotní tančírna, foto Michal Bukovjan Pohořelec 24, 31. 8. 2013, foto Adam Stanko Nástup policejní moci, foto Mikuláš foto Adam Stanko Pohledy do výstavních prostor, foto Adam Stanko Setkání na dvoře, foto Adam Stanko Příchod policie na hradčanský dvorek, foto Mikuláš
 

Vybrané články z této rubriky:

Diskuze k článku

Přidat nový názor »

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz