editorial Adama Borziče

6. 10. 2013

Milí čtenáři Tvaru

titulní stránku tentokrát zdobí výhled z naší nové redakce. Tvar se totiž přestěhoval. Pravda, naše stěhování proběhlo pouze v budově Ústavu pro českou literaturu, kde jsme sídlili doposud, z prvního patra jsme však poskočili výš, do patra čtvrtého, do světlem zalité redakce s úchvatným pohledem na Masarykovo nádraží. Více než symbolika vzestupu je pro mne v tomto ohledu zásadní ono otočení redakčních oken do světa, jelikož naše dosavadní místnost hleděla do dvora. Jestli něco Tvar vystihuje, tak je to jeho orientace k přesahu ve všech možných podobách. Jeho otevřenost.

Symbolický význam nese i samotné stěhování. Možná se mýlím, ale všímám si, kolik postojů a pozic je v našem světě diktováno strachem ze změn a touhou po statu quo. Leč změna je zřejmě jedinou konstantou našich životů. Ať chceme nebo ne, vše neustále prochází změnou. Tím není řečeno, že každá změna je automaticky dobrá. Snaha obrnit se proti času a jeho nárokům je lidsky pochopitelná, přesto vposledku neudržitelná. Chorvatský filosof Boris Buden (s jeho myšlenkami jsme čtenáře seznámili v čísle 13) si všímá, jak se tato hrůza z přítomného času projevuje v současné retro kultuře. Neustálé přežvykování minulosti pak způsobuje zvláštní duchovní nemohoucnost. Současně minulost nikdy nelze zcela odmrštit. Nezbývá, nežli s ní vést tvůrčí dialog, aniž bychom se jí nechali bezezbytku určovat. Svobodně ji milovat, řečeno s mystičkou Simone Weilovou. Jako žádné konstruktivní vidění, ani toto se neobejde bez námahy a zápasu.

V tomto čísle Tvaru též obcujeme s časem. Skrze rozhovor a ukázky z prózy i poezie se setkáváme s neúnavným překladatelem české poezie do němčiny Reinerem Kunzem, jenž na konci léta oslavil osmdesáté narozeniny. Druhý autor, kterému věnujeme výraznější prostor, je nedávno zesnulý velký polský spisovatel Sławomir Mrożek. Korpus materiálů věnovaný tomuto autorovi jsme připravili ve spolupráci s Polským institutem v Praze. 

Z dalších textů bych vás rád upozornil na báseň Lucidril pozoruhodného a neprávem opomíjeného českého básníka Milana Kocha, kterému by 3. října bylo šedesát pět let. Jeho literární pozůstalosti, z významné části pouze rukopisné, se věnuje básník Petr Motýl. Kochův „beatnický“ let je strhující.

Přeji vám minulost, přítomnost i budoucnost.

 

Adam Borzič
 

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz