Tisková zpráva: Představitelé kulturních časopisů dnes zaslali otevřený dopis ministryni kultury ČR Aleně Hanákové

24. 1. 2013

Praha, 24. ledna 2013 

Představitelé kulturních časopisů dnes zaslali otevřený dopis ministryni kultury ČR Aleně Hanákové. Důvodem je plánované téměř stomilionové snížení dotací na živou kulturu, které je pro mnoho kulturních aktivit likvidační. Děje se tak přesto, že se rozpočet Ministerstva kultury oproti loňskému roku nesnížil, naopak se paradoxně zvýšil. 

Kulturní časopisy upozorňují na dlouhodobou absenci funkční kulturní politiky a na skutečnost, že v posledních letech dochází k neustálému snižování podpory živého umění v České republice. Letos podle nich Česká republika prakticky opouští tradici státní podpory kultury a dojde tak k ukončení mnoha celoevropsky i celosvětově respektovaných kulturních aktivit. 

Signatáři dopisu se obracejí na ministryni s žádostí o navýšení dotace minimálně na úroveň před zaváděním krizových opatření. „Ponechat částku na původní loňské úrovni nebo ji dokonce snížit znamená stát se ostudnou periferií Evropy s nejvíce podfinancovanou kulturou. Pokud se podaří zničit kvalitní kulturní projekty, budou ztraceny navždy,“ tvrdí signatáři dopisu. Zároveň upozorňují na to, že ona stamilionová částka je v porovnání s ostatními položkami státního rozpočtu i rozpočtu Ministerstva kultury de facto zanedbatelná. 

Během čtvrtka se proti škrtům na ministerstvu kultury ohradila také iniciativa Za Česko kulturní, která oslovila členy grantových komisí a vyzvala je, aby se semkli, odmítli participovat na likvidaci české kultury a žádali dostatečné navýšení financí. Blok kulturních časopisů iniciativu Za Česko kulturní podporuje.

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz