Pořád jen Polsko pro začátečníky, komentuje básník, polonista a vydavatel revue Listy Václav Burian v rozhovoru s Michalem Škrabalem obeznámenost české kulturní veřejnosti s polskou literaturou. Dlužno dodat, že právě tímto číslem se Tvar snaží přispět svou polskou troškou do mlýna – nejen právě zmíněným rozhovorem, ale i statí Macieje Urbanowského Údolí marnosti – údolí radosti, sledující obraz Polska v literatuře po roce 1989, zamyšleními Štěpána Balíka a Ladislavy Chateau, povídkami Lidie Amejkové, Janusze Rudnického a Andrzeje Pilipiuka, básněmi Antoni Matuszkiewicze, Aleksandra Rozenfelda a Wacława Iwaniuka. Polské příběhy, které díky Aloisu Jiráskovi pronikly do Starých pověstí českých, připomíná Petr Mašek. K polské literatuře se váže také pravidelná Jedna otázka Tvaru – Maciej Ruczaj vysvětluje činnost Polského institutu v souvislosti s projektem Polsko – čestný host Světa knihy 2010. Polský je koneckonců i nápis ve fotografické rubrice Na všech sloupích, Literární život, Obrázek z přítmí zámeckých knihoven od Luboše Antonína, polský je paTvar, Zlá ovce a polské je též Poslední rozptýlení Vlaďky Kuchtové.
Dvojrecenze je věnována básnické sbírce Ivana Schneedorfera Horizont je daleko (rec. Jan Štolba a Simona Martínková-Racková). Pavel Janoušek se ve svém recenzním okénku zabývá knihou Jana Macha S úctou a láskou... Milagros.
Janu Balabánovi, který v Ostravě na konci dubna nečekaně zemřel, vzdává hold Jakub Chrobák.
Nad vydáním Tábora svatých Jeana Raspaila naříká a běsní Martin Machovec.
Poznámku o pozoruhodné účasti Karla Gotta na Lipském knižním veletrhu zaslal Aleš Knapp.
Krajinou máchovsky putoval Pavel Kukal, v celoroční anketě A co Mácha? vystupuje Jiří Roth, spisovatel, dramatik a nadhozný. Májem jakožto slovem, ale i dalšími měsíci, se zabývá Gabriel Pleska.
Zkrátka nepřijdou ani další pravidelné rubriky: něžně jedovatá Čistička Patrika Linharta a podnětné Vyvření struktur Jakuba Vaníčka. Kráska Josefa Kocourka se desátou částí pomalu blíží k vyvrcholení.
O Výlov se postarala Wanda Heinrichová, vyloveny byly knihy dvě: Café Hyena, česká verze Plánu odprevádzania Jany Beňové a druhé vydání Pornografie Witolda Gombrowicze. Recenzentka se zabývá spíše výkony překladatelů a redaktorů obou knih, výkony autorů již byly oceněny u příležitosti vydání předchozích.
Recenze:
Jaroslav O. Kovanda: Pulec šavlozubý (rec. Vladimír Novotný)
Petr Mazanec: Jarní chodec (rec. Jan Hejk)
Petr Pithart: Devětaosmdesátý (rec. Jakub Grombíř)
eds. Josef Vojvodík – Josef Hrdlička: Osoba a existence. Z perspektivy fenomenologicko-antropologické psychiatrie (rec. Jakub Flanderka)
Kateřina Bolechová: Antilopa v moři k majáku daleko má (rec. Jakub Chrobák)
Marka Míková: JO 537 (rec. Vladislav Reisinger)
Filip Pešek: Vesnická svatba (rec. Jakub Řehák)
Emil Hakl: Pravidla směšného chování (rec. Hana Lundiaková)
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník