Tvar 20/2010

2. 12. 2010
20-2010.jpg

Dvacáté číslo Tvaru zahajuje rozhovor se sociologem Janem Kellerem. Řeč je o tom, kam ten svět spěje, o románech 19. století, ale i o zastírání pravého stavu věcí jak pomocí sociologie, tak literatury. Rozhovor doplňují výpisky z Kellerovy knihy Soumrak sociálního státu.

Dvakrát je recenzována básnická sbírka Pavla Kolmačky Moře (rec. Zdeněk Volf a Miroslav Chocholatý), Pavel Janoušek se ve své prominentně adjustované recenzi zabývá novou knihou Jaroslava Rudiše Konec punku v Helsinkách.

Jednu otázku Tvar položil Evě Jelínkové, ředitelce nově vzniklého Institutu pro studium literatury.

Proč potřebujeme angažovanou poezii (a co si pod tímto pojmem vlastně představuje), se ve své úvaze snaží vysvětlit filozof Michael Hauser. Na tento článek navazuje anketa na podobné téma mezi nejmladšími současnými básníky (odpovídají Ondřej Buddeaus, Adam Borzič, Kamil Bouška, Petr Řehák, Jonáš Hájek, Ondřej Hanus, Jakub Řehák a Jan Těsnohlídek).

Několik poznámek k literárněhistorické konferenci na téma Jan Neruda a Židé přičinil Aleš Haman.

Rok máchovských výročí se chýlí ke konci – nicméně pořád ještě neskončil: O tom, co o básníkově povaze vyčetla z Máchova rukopisu, referuje grafoložka Helena Baková. Na otázku celoroční ankety A co Mácha? odpovídá Daliboru Demelovi Veronika Kredbová.

Ladislava Chateau v rámci svých francouzských aktualit píše o Michelu Houellecqovi – čerstvém laureátovi Goncourtovy ceny.

Angažovaný mladý filozof Jakub Vaníček ve svém článku Vstříc globálnímu kapitálu kroutí hlavou nad požadavkem produkce exportovatelného umění, sloupek Gabriela Plesky je věnován živému folklóru – autor navrhuje zařadit do něj i všeliké konspirační teorie.

Modrá slečna Josefa Kocourka nabírá poněkud psychedelický rozměr, hrdina, učitel Barvínek, se rozhodne vyvrátit zeměkouli a také tak učiní. Mezitím naváže přátelství se svou holí, které je mírně řečeno na pováženou. Jiří Kratochvil přispěl do beletristické části Tvaru povídkou Insomnie, verši pak Martin Vávra a Milan Kozelka.

Knižní úlovky, glosované tentokrát Svatavou Antošovou, jsou dva: Doporučení budoucímu prezidentovi od Madeleine Albrightové a Královská zábava, knižní rozhovor Iva FenclaOndřejem Neffem.

V recenzní rubrice najdeme tyto tituly:
Jonáš Hájek: Vlastivěda (rec. Karel Piorecký)
Witold Gombrowicz: Kurz filosofie v šesti hodinách a patnácti minutách (rec. Vít Kremlička)
Miroslav Červenka: Textologické studie (rec. Eva Klíčová)
Roman Erben: Šero v holubníku (rec. Jan Gabriel)
Magdalena Platzová: Toník a jeskyně snů (rec. Michaela Otterová)
Libuše Heczková: Píšící Minervy. Vybrané kapitoly z dějin české literární kritiky (rec. Jakub Chrobák)

PaTvar Bohdana Tůmy se obdivuje knize Jana Hostáně Jak Voloďa přemohl krutého caraZlá ovce také přispěla k máchovskému výročí a Posledního rozptýlení se v tomto čísle dočkáme u náhrobku Bohumila Říhy

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz