Tvar 11/2010

27. 5. 2010
11-2010.jpg

V jedenáctém čísle časopisu Tvar začíná pod názvem Mytický prvek ženského božství precizní studie Igora Fice o poezii Jiřího Veselského – první část je věnována poemě Křížová výprava dětí.

Dvakrát je recenzována kniha Otevřete, to jsem já André Bretona v překladu Petra Krále (rec. Alena Nádvorníková a Jakub Řehák). Pavel Janoušek hodnotí ze slovenštiny přeloženou prózu Pavla Rankova Stalo se prvního září (anebo někdy jindy).

Jedna otázka se vztahuje ke dvojici „turistických průvodců“ po starověkém Řecku a Římu z nakladatelství Volvox Globátor – příručku komentuje klasický filolog a performer Petr Šourek.

Zasláno se v krátkých polemických příspěvcích Petra Krále a Michala Škrabala vrací ke kauze „Motýlova cukřenka“, Vladislav Reisinger obhajuje náhrobek s podezřelým otvorem, nad kterým v minulém čísle pomyslně zakroutila hlavou Vlaďka Kuchtová.

O čestné členství ve svém článku Rozbité pařeniště fotografií žádá Jonáš Hájek skupinu Fantasía.

O Institutu umění a jeho obměněné Divadelní Revui a dalších věcech píše Zdena Šmídová.

Dvě různá máchovská putování popisují Adam Borzič a Vít Janota, Svatava Antošová ve svém sloupku bez servítků trpí nad Královnami slz a ostružin.

Dvojstránka je věnována opět školní psací předloze Comenia Script: Připomínky pedagogů sesbíral a sepsal Lubor Kasal, materiál doplňuje sedm odpovědí tiskového mluvčího MŠMT na zvědavé otázky redakce Tvaru a rozhovor s Radkou Wildovou, děkankou Pedagogické fakulty UK.

Jakub Vaníček ve svém Vyvření struktur zkouší tentokrát uchopit a zobecnit podstatu sporu Lubora Kasala a Petra Krále o Wernischovu a Hruškovu knihu komentovaných fotografií Byl jednou jeden svět.

Literární život Svatavy Antošové připomíná duchcovský večer, věnovaný Iljovi Bartovi, Ejhle slovem jepresentace a Čistička Patrika Linharta jako vždy čistí na plné obrátky. O Máji Pavlu Novotnému anketně vypráví knihovnice Kateřina.

Zprávu o londýnském knižním veletrhu podává Hana Whittonová, Luboš Antonín vyňal z přítmí zámeckých knihoven nějaké vzducholodě (vojenské), Kráska Josefa Kocourka je krásná svou jedenáctou částí.

Na stranách vyhrazených beletrii najdeme povídku Marta od Adama El Chaara, nové básně Petra Hrušky a Jakoba van Hoddise v překladu a výběru Radka Malého (před časem jsme uveřejnili překlady Gustava Erharta). Tečku tvoří báseň E. E. Cummingse (přel. Petr Král) a tradičně nekompromisní Výlov Michala Jareše. (Pochytány byly Malé prosby Jana Borny, Kaleidoskop Zdeňka Janíka, Jediný strom v okolí Michala Čagánka a máchovský sborník Jasná noci! Temná noci!)

Recenze:
Miroslav Fišmeister: Z (rec. Karel Piorecký)
Vladimír Sorokin: Třicátá Marinina láska (rec. Martin Malenovský)
Václav Vaněk: Disharmonie (rec. Aleš Haman)
Vladimír Nabokov: Král, dáma, kluk (rec. Eliška Těšinová)
Jiří Trávníček (ed.): V kleštích dějin. Střední Evropa jako pojem a problém (rec. Klára Soukupová)
Petr Szczepanik: Konzervy se slovy (rec. Jarmila Křenková)
Orhan Pamuk: Sníh (rec. Kamila Mrázková) 

PaTvar si napsal Honza „Bručoun“ Wirth, řeč je o Osadě mladých snů Viléma NeubaueraZlá ovce uvažuje nad Comenia Scriptem a navštíven je hrob Bohumila Hrabala.

Za výtvarný doprovod tohoto čísla děkujeme zejména Lindě Čihařové.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz