V jedenáctém čísle časopisu Tvar začíná pod názvem Mytický prvek ženského božství precizní studie Igora Fice o poezii Jiřího Veselského – první část je věnována poemě Křížová výprava dětí.
Dvakrát je recenzována kniha Otevřete, to jsem já André Bretona v překladu Petra Krále (rec. Alena Nádvorníková a Jakub Řehák). Pavel Janoušek hodnotí ze slovenštiny přeloženou prózu Pavla Rankova Stalo se prvního září (anebo někdy jindy).
Jedna otázka se vztahuje ke dvojici „turistických průvodců“ po starověkém Řecku a Římu z nakladatelství Volvox Globátor – příručku komentuje klasický filolog a performer Petr Šourek.
Zasláno se v krátkých polemických příspěvcích Petra Krále a Michala Škrabala vrací ke kauze „Motýlova cukřenka“, Vladislav Reisinger obhajuje náhrobek s podezřelým otvorem, nad kterým v minulém čísle pomyslně zakroutila hlavou Vlaďka Kuchtová.
O čestné členství ve svém článku Rozbité pařeniště fotografií žádá Jonáš Hájek skupinu Fantasía.
O Institutu umění a jeho obměněné Divadelní Revui a dalších věcech píše Zdena Šmídová.
Dvě různá máchovská putování popisují Adam Borzič a Vít Janota, Svatava Antošová ve svém sloupku bez servítků trpí nad Královnami slz a ostružin.
Dvojstránka je věnována opět školní psací předloze Comenia Script: Připomínky pedagogů sesbíral a sepsal Lubor Kasal, materiál doplňuje sedm odpovědí tiskového mluvčího MŠMT na zvědavé otázky redakce Tvaru a rozhovor s Radkou Wildovou, děkankou Pedagogické fakulty UK.
Jakub Vaníček ve svém Vyvření struktur zkouší tentokrát uchopit a zobecnit podstatu sporu Lubora Kasala a Petra Krále o Wernischovu a Hruškovu knihu komentovaných fotografií Byl jednou jeden svět.
Literární život Svatavy Antošové připomíná duchcovský večer, věnovaný Iljovi Bartovi, Ejhle slovem jepresentace a Čistička Patrika Linharta jako vždy čistí na plné obrátky. O Máji Pavlu Novotnému anketně vypráví knihovnice Kateřina.
Zprávu o londýnském knižním veletrhu podává Hana Whittonová, Luboš Antonín vyňal z přítmí zámeckých knihoven nějaké vzducholodě (vojenské), Kráska Josefa Kocourka je krásná svou jedenáctou částí.
Na stranách vyhrazených beletrii najdeme povídku Marta od Adama El Chaara, nové básně Petra Hrušky a Jakoba van Hoddise v překladu a výběru Radka Malého (před časem jsme uveřejnili překlady Gustava Erharta). Tečku tvoří báseň E. E. Cummingse (přel. Petr Král) a tradičně nekompromisní Výlov Michala Jareše. (Pochytány byly Malé prosby Jana Borny, Kaleidoskop Zdeňka Janíka, Jediný strom v okolí Michala Čagánka a máchovský sborník Jasná noci! Temná noci!)
Recenze:
Miroslav Fišmeister: Z (rec. Karel Piorecký)
Vladimír Sorokin: Třicátá Marinina láska (rec. Martin Malenovský)
Václav Vaněk: Disharmonie (rec. Aleš Haman)
Vladimír Nabokov: Král, dáma, kluk (rec. Eliška Těšinová)
Jiří Trávníček (ed.): V kleštích dějin. Střední Evropa jako pojem a problém (rec. Klára Soukupová)
Petr Szczepanik: Konzervy se slovy (rec. Jarmila Křenková)
Orhan Pamuk: Sníh (rec. Kamila Mrázková)
PaTvar si napsal Honza „Bručoun“ Wirth, řeč je o Osadě mladých snů Viléma Neubauera. Zlá ovce uvažuje nad Comenia Scriptem a navštíven je hrob Bohumila Hrabala.
Za výtvarný doprovod tohoto čísla děkujeme zejména Lindě Čihařové.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník